Małe mieszkanie, duże pomysły

Czy w małym mieszkaniu jest ciasno? Przytulna przestrzeń 30m 2 wcale nie musi oznaczać drastycznych ograniczeń. Jednak aby dobrze urządzić małe mieszkanie, warto zastosować kilka praktycznych trików. Oto sposoby aranżacji kawalerki!

Dużo światła, jasne kolory i aranżacja

Kawalerka o powierzchni 30 m2 to zaledwie jeden pokój, aneks kuchenny i łazienka. Takie mieszkanie wyda Ci się może klaustrofobiczne, ale nawet małe pomieszczenia da się tak zaaranżować, żeby sprawiały wrażenie dość obszernych.
Aby optycznie powiększyć przestrzeń, dobre oświetlenie jest niezbędne. Warto więc zadbać o ten element np. montując więcej źródeł światła. Dobrym pomysłem są lampy naścienne lub listwy LED porozmieszczane w różnych fragmentach mieszkania.
Ta sama reguła dotyczy koloru ścian, sufitu, czy mebli. Jasne barwy dają wrażenie przestronności, ciemniejsze farby lub tapety mogą z kolei przytłaczać. W trakcie urządzania wnętrza warto również postawić na jednolity styl. Nadmiar wzorów, barw i faktur może zadziałać niekorzystnie na odbiór wnętrza. Jeżeli koniecznie chcesz zaznaczyć jakiś kontrast to niech to będzie jeden lub dwa przedmioty, jak np. kolorowy fotel ewentualnie jedna ściana z fototapetą lub jakimś ciekawym, barwnym deseniem. Będzie ona przyciągać uwagę lokatorów można tam więc także umieścić witrynę, przeszklony regał, czy szafkę RTV. Na niewielki metraż idealnie nadaje się też minimalistyczny styl skandynawski ze stonowaną paletą barw.

Tworzenie stref na niewielkiej przestrzeni

W niewielkim mieszkaniu nie powinno się wyznaczać stref za pomocą podłogi. Najlepiej, gdyby była ona jednolita we wszystkich pomieszczeniach. Zmienne wzornictwo na podłodze pomniejsza optycznie przestrzeń i zaburza spójność aranżacji.
Jeżeli masz taką potrzebę to możesz wydzielić poszczególne strefy z wykorzystaniem mebli. Stosowanie ścianek działowych lub meblościanek nie jest wskazane, bardziej sprawdzają się lekkie regały. Przede wszystkim podział powinien być odrobinę domyślny, bez wyraźnej granicy. Do takich rozwiązań można też zaliczyć ustawienie sofy bliżej środka pomieszczenia zamiast pod ścianą. Inną opcją jest użycie rozkładanego stołu na granicy aneksu kuchennego do oddzielenia go od pokoju dziennego.

Wielofunkcyjne meble

Innym pomysłem, jaki warto zastosować przy aranżacji małego mieszkania są meble wielofunkcyjne lub modułowe. Przykładem może być np. rozkładany narożnik, kanapa z funkcją spania fotel czy sofa typu amerykanka. Mebel powinien też posiadać wewnątrz schowek na pościel. Często jest tam wystarczająco duża miejsca, żeby pomieścić inne rzeczy, jeśli zajdzie taka potrzeba. Podobnie funkcjonalne są łóżka z szufladami, czy półkotapczany, które po latach wracają do łask. W jadalni warto zastanowić się nad mniejszym, okrągłym stolikiem. Dobrze sprawdzi się też rozkładany stół, który łatwo można powiększyć, a na co dzień nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Do kawalerek pasują meble w stylu loftowym, zwłaszcza przy industrialnym wystroju wnętrza.
Optymalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni to również, jak najwyższe meble. Nawet jeśli szafa nie jest zbyt wysoka warto dokupić do niej nadstawkę ewentualnie ulokować na ścianie lub nad komodą kolejną półkę. Pamiętaj też o tym, że funkcjonalne mieszkanie nie jest przeładowane, co ma szczególne znaczenie przy ograniczonej powierzchni. Wszystkie przedmioty, których w rzeczywistości nie używasz ograniczają tylko twoją przestrzeń. Jeśli tylko masz możliwość przenieś je do piwnicy albo garażu, a przynajmniej pochowaj w pudłach lub pojemnikach.

Lustra i szkło w małym mieszkaniu

Aby niewielkie mieszkanie wydawało się optycznie większe warto zastosować lustra. Można je ustawić w salonie czy przedpokoju, jak również wybierać szafy i garderoby z lustrem. Podobnie działają szklane i przezroczyste powierzchnie, czy meble z błyszczącymi frontami odbijającymi światło. Nie powinno się także zasłaniać okien zbyt grubymi zasłonami. Wystarczą niewielkie firanki, a w miejsce zasłon eleganckie i praktyczne rolety.

Przede wszystkim porządek

Sensowna aranżacja małego mieszkania nie jest jak widać taka prosta, ale przy zastosowaniu tych kilku trików możesz rozsądnie urządzić kawalerkę. Najważniejsze jednak na małych przestrzeniach jest utrzymanie porządku. Porozrzucane rzeczy znacznie bardziej rzucają się w oczy w przypadku mniejszych pomieszczeń.
Przemyślana aranżacja, wybór odpowiednich mebli, rozsądne wydzielenie stref, czy właściwy dobór kolorystyki pozwolą Ci przytulnie urządzić mieszkanie nawet przy jego niewielkich rozmiarach. Dodatkowo jeśli posiadasz typowe drzwi to warto się ich pozbyć stawiając na całkiem otwarte przestrzenie lub zamienić ja na przesuwne. Całość zyska też na przestronności, jeśli usuniesz część ściany dzielącą pokój dzienny i przedpokój. Jak widać metod jest wiele, a 30 metrów kwadratowych wcale nie musi się wiązać z ciasnotą i duszną, klaustrofobiczną atmosferą.

Zobacz również:
•    Mieszkanie w nowoczesnym stylu
•    Jak optycznie powiększyć swoje mieszkanie?
•    Mieszkanie z ogródkiem, tarasem czy balkonem?