Okres społecznej kwarantanny spowodowany epidemią koronawirusa uświadomił nam wartość, jaką mają mieszkania z dostępem do przestrzeni zewnętrznej. Dzięki ogrodowi, tarasowi lub balkonowi możemy zaznać promieni słońca i podmuchów świeżego powietrza, nie opuszczając nawet naszej posesji. Takie rozwiązanie znacząco wpływa na codzienny komfort, a w obecnych czasach wydaje się wręcz niezbędne. Jeśli zastanawiasz się, którą z opcji wybrać, zapoznaj się z naszym poradnikiem. Oto najważniejsze zalety oraz wady ogrodów, tarasów i balkonów!
 

Ogródek – za i przeciw

W przypadku mieszkań w zabudowie wielorodzinnej ogródki to wciąż rzadkość. Zazwyczaj przysługują lokatorom parteru i nie mają więcej niż parę metrów kwadratowych. W zależności od projektu, dostęp do nich albo w ogóle nie jest ograniczony, albo jest możliwy tylko z wnętrza.

Ten rodzaj przestrzeni zewnętrznej wyróżnia się najżywszym charakterem – to w ogrodzie będziemy najbliżej natury. Nawet niewielka powierzchnia pozwala na posadzenie kilku roślin dekoracyjnych bądź uprawę ulubionych warzyw czy ziół. Jeśli więc czujesz smykałkę do ogrodnictwa, będzie to dla Ciebie najkorzystniejsza opcja.

Ogród będzie też przyciągał zwierzęta. Oznacza to, że w Twojej przestrzeni często zagoszczą ptaki. Regułą będą oczywiście włóczące się po okolicy koty. Zdecyduj się na mieszkanie z ogrodem, tylko jeżeli nie przeszkadzają Ci takie niezapowiedziane wizytacje. Pamiętaj jednak, że do roślin będą też lgnęły owady, a większe zwierzaki nieraz wykorzystają Twoją przestrzeń relaksu do załatwienia swoich potrzeb. Nie ma róży bez kolców!

Należy Ci się jeszcze parę słów o tych kolcach: ogródek to nie tylko szeroka gama możliwości, ale także obowiązek. Jest to przestrzeń wymagająca regularnej pielęgnacji. Jeśli wiesz, że nie wystarczy Ci czasu, aby kosić trawnik i doglądać roślin, mieszkanie z ogrodem nie jest dla Ciebie. Ryzykujesz nie tylko względy estetyczne i problemy z insektami, ale też skargi sąsiadów, którzy nie będą tolerować zaniedbanej przestrzeni w okolicy.
 

Taras – za i przeciw

Tarasy stanowią bardzo atrakcyjną przestrzeń, charakterystyczną dla luksusowych mieszkań. Obecnie można je jednak znaleźć także w lokalach ze średniej półki cenowej. Zazwyczaj są większe od balkonów.

Taras to bezpieczne miejsce do zabawy i wypoczynku. Okaże się bezcenne dla rodzin z dziećmi lub zwierzętami. Jego ogrodzenie w formie np. barierek zapewnia znaczną prywatność. Ogromnym plusem tarasu są również szerokie możliwości jego aranżacji. Dość duża powierzchnia pozwala na zaprojektowanie paru podstawowych stref, przeznaczonych m.in. na relaks, zabawę, suszenie prania, uprawę roślin w doniczkach itd.

Minusem tarasu bywa to, że często nie jest on zadaszony. Wtedy musisz dobrze pilnować swoich rzeczy i chronić je przed wiatrem, opadami deszczu czy śniegu.
 

Balkon – za i przeciw

Najłatwiej jest znaleźć mieszkanie z balkonem. To parę metrów dodatkowej przestrzeni, która pozwala na wystawienie do słońca leżaka, instalację niewielkiego zestawu mebli ogrodowych lub rozwieszenie kilku doniczek z kwiatami. Pomysłowi właściciele balkonów potrafią zdziałać cuda mimo ograniczonej powierzchni.

Sporą zaletą balkonu jest jego intymny charakter. To przestrzeń, która nie wymaga tyle konserwacji co ogród i z reguły posiada zadaszenie, dzięki czemu przechowywanie tam rzeczy jest wygodniejsze niż na tarasie.

Największym ograniczeniem związanym z balkonem jest zazwyczaj jego skromny metraż, co sprawia, że musimy wybrać tylko jedną z kilku potencjalnych funkcji tego miejsca. Zdarza się również, że mieszkania z balkonami bywają ciemniejsze niż takie, których okna wychodzą na otwartą przestrzeń.


Zobacz również https://dom-bud.pl/blog/taras-lub-balkon-pelen-kwiatow-jak-zaaranzowac-maly-ogrod/
 

Ogródek, taras czy balkon – co wybrać?

Wybór pomiędzy ogródkiem, tarasem a balkonem zależy przede wszystkim od Twojej sytuacji i preferencji. Jeśli lubisz naturę i chcesz spróbować swoich sił w uprawie roślin, najlepszy okaże się ogródek. Jeżeli masz dzieci lub zwierzęta, z pewnością docenisz walory tarasu. Balkon z kolei stanowi dość wszechstronne rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują dostępu do zewnętrznej przestrzeni, ale nie chcą poświęcać zbyt dużo czasu na jej aranżację i konserwację.

Zobacz również: