Niezależnie do tego czy wynajmujesz swoje pierwsze mieszkanie, czy też jest to kolejna inwestycja, to zawsze możesz trafić na lokatorów, którzy przysporzą Ci więcej problemów niż korzyści. Nieruchomości są jednymi z najdroższych dóbr, dlatego niezabezpieczenie się przed szkodami może skończyć się wielotysięcznymi stratami. Jak zatem wynajmować, by nie tracić pieniędzy?
 

Znajdź dobrego najemcę 

Brzmi to jak banał, jednak wielu właścicieli w obawie o to, że nieruchomość zbyt długo będzie stać niezamieszkana, podpisują umowy z osobami, które nie powinny mieszkać w danym lokum. Nie chodzi o to, że większość lokatorów nie szanuje zastanych warunków lub też od razu zniszczą wszystko, czego się dotkną. Problem jest bardziej złożony.
 

Krok 1. Dobierz lokatorów do sąsiadów

Każda dzielnica, a nawet pojedynczy blok, ma pewną społeczność, która ma między sobą wypracowane już konkretne zasady. Jeśli więc wiesz, że w sąsiedztwie Twojego mieszkania znajdują się osoby starsze, to złym pomysłem będzie wynajęcie nieruchomości studentom. Grupy te mają inne potrzeby, więc bardzo możliwe, że często będziesz otrzymywać skargi z powodu głośnych imprez lub też wieczornych hałasów. Z kolei młode małżeństwo z małymi dziećmi może źle czuć się wśród osób poświęcających się pracy i każda z rodzin będzie sobie wzajemnie przeszkadzać. Zastanów się więc, jaka społeczność przeważa w danym budynku i postaraj się dopasować nowych lokatorów do tego wzorca.
 

Najemców można odszukać zamieszczając reklamy w lokalnych gazetach, zarówno w wersji drukowanej, jak i internetowej. Najpewniejszych lokatorów znajdziesz pytając o nich wśród znajomych, krewnych i współpracowników.
 

Krok 2. Zadbaj o swoje finanse

Nie da się ukryć, że najważniejsze jest jednak dla Ciebie to, aby najemca płacił zawsze ustaloną kwotę w terminie. Może być niezwykle schludną, spokojną i miłą osobą, jednak nic Ci po tym, jeśli musisz dokładać z własnej kieszeni za utrzymanie mieszkania. Postaraj się wybierać osoby, które mają zapewniony stały przychód i są w stanie sprostać finansowym wymaganiom. I choć w naszej kulturze utarło się, że nie można pytać o zarobki, to pamiętaj o tym, że w krajach zachodnich jest to zupełnie normalny punkt w formularzu, który jest obowiązkowy do wypełnienia. Masz prawo wiedzieć, komu powierzasz swoje mieszkanie, więc rozmową z potencjalnym najemcą staraj się wyjaśnić wszystkie nurtujące Cię kwestie. Nie bądź jednak w tym wszystkim arogancki – znajdź idealną harmonię między ciekawością, a naprzykrzaniem się.
 

Określ wysokość czynszu i trzymaj się tego

Bądź realistą ustalając cenę – może być ona mniejsza, niż spłata kredytu hipotecznego, ale jeśli chcesz cokolwiek na tym zarobić lub chociażby wyjść na zero, to czynsz musi być wyższy od raty. Pamiętaj o tym, że zarówno nieruchomość, jak i wszystkie sprzęty, które kupiłeś do mieszkania, mogą tracić na wartości wraz z upływem czasu. Dodatkowo po każdym lokatorze warto odświeżyć mieszkanie, a to kolejne koszty. Czynsz powinien być w stanie pokryć tę różnice, a jeszcze lepiej, jeśli coś z tych pieniędzy zostanie dla Ciebie.
 

Jak ustalić odpowiednią cenę? Najłatwiej jest przejrzeć oferty podobnych mieszkań w danej okolicy i na jej podstawie zdecydować, czy jest to dla Ciebie zadawalające. Miej świadomość tego, że niewielkim nakładem czasu i pieniędzy możesz sprawić, że znajdziesz najemców nawet na sporo droższe mieszkanie. Oto kilka sposobów, jak zwiększyć dochód z najmu:

  • zadbaj o perfekcyjny wygląd kuchni i łazienki,
  • daj możliwość wprowadzenia zmian przez lokatorów (np. koloru ścian),
  • wymień stare sprzęty kuchenne,
  • odśwież podłogi, ściany, fugi,
  • uwydatnij najlepsze cechy mieszkania (np. wielkie okna lub wysokie stropy).
 

Stwórz umowę, która będzie zabezpieczaniem

Wynajmowane mieszkania bez wcześniej podpisanej umowy, to prosta droga to porażki, niepotrzebnego stresu i strat finansowych. Stwórz umowę najmu tak, aby każda ze stron zrozumiała swoje prawa i obowiązki. Dobry dokument jest zgodny z uczciwymi warunkami mieszkaniowymi, więc chroni nie tylko Ciebie i Twoje mieszkanie, ale również i najemców. Unikaj korzystania z gotowców dostępnych w internecie – możesz się na nich wzorować, jednak zazwyczaj są one zbyt ogólnikowe i mogę nie zawierać wszystkiego, co jest dla Ciebie ważne. Nie konstruuj też dokumentu samodzielnie od podstaw, jeśli nie masz na ten temat wystarczającej wiedzy. Jeden błąd lub niewłaściwie użyte sformułowanie sprawia, że całość traci siłę prawną.
 

Umowa wynajmu powinna określać następujące elementy:

  • Wysokość czynszu – włącznie z określeniem, za które media odpowiedzialni są lokatorzy;
  • Okres najmu – dzierżawa z miesiąca na miesiąc oferuje większą elastyczność, co może być przydatne, jeśli planujesz sprzedać mieszkanie;
  • Wysokość kaucji – zwykle jedno- lub dwukrotność czynszu;
  • Terminy wpłat – także wysokość kar za spóźnianie się z zapłatą;
  • Określenie odpowiedzialności za naprawy – w tym rutynowych czynności konserwacyjnych;
  • Lista lokatorów – z uwzględnieniem tego, czy w mieszkaniu mogą nocować osoby trzecie;
  • Zasady zachowania – akceptowalne poziomy hałasu, zachowania sąsiedzkie, palenie papierosów;
  • Zasady dotyczące zwierząt domowych;
  • Uzgodnienia dotyczące pokazywania nieruchomości innym osobom – jest to ważne, jeśli planujesz wprowadzić nieruchomość na rynek, gdy jest ona nadal wynajmowana;
  • Warunki eksmisji – takie jak niezapłacenie czynszu lub uszkodzenie nieruchomości.

Zobacz także: