Jak się spakować i ile kosztuje przeprowadzka do nowego mieszkania?

Przenosiny do nowego mieszkania to zawsze wyzwanie. Przy dużej liczbie rzeczy trudniej sprawić, aby przeprowadzka przebiegła sprawnie i bez problemów. Dobre zaplanowanie całej operacji to podstawa. Jak się do tego zabrać?

Przygotowanie do przeprowadzki

W pierwszej kolejności warto zrobić listę. Powinny się na niej znaleźć meble, sprzęt, ubrania, ale również inne przedmioty. Dzięki temu wstępnie oszacujesz ilość rzeczy, które należy przewieźć oraz orientacyjny koszt przeprowadzki. Dobrze zrobić porządny rozrachunek ze swoim stanem posiadania i nie zabierać rzeczy zbędnych lub popsutych. Niektóre meble przewozi się w całości, dlatego trzeba wcześniej je zmierzyć i zważyć oraz dowiedzieć się, jak wyglądają tu możliwości transportowe. Jeśli masz dzieci lub zwierzęta zaplanuj również opiekę nad nimi na dzień przeprowadzki.

Jak skutecznie pakować kartony?

Pakowanie jest żmudną czynnością. Odpowiednie kartony stanowią zabezpieczenie twojego dobytku, nie mogą być więc uszkodzone, brudne, czy zawilgocone. Najlepiej kupić nowe pudełka, z grubej tektury, zdolne utrzymać większe obciążenie. Musisz się też zaopatrzyć w dodatkowe produkty, a więc rolki folii bąbelkowej lub stretch, papier, czy taśmę klejącą.
Dobrym pomysłem jest pogrupowanie rzeczy, które zamierzasz spakować. Do osobnych pudeł mogą iść książki, talerze, czy sprzęt elektroniczny (tutaj warto użyć oryginalnych opakowań, jeśli wciąż je posiadasz). Selekcji można też dokonać pod kątem materiałów, a więc osobno przedmioty z plastiku, szkła, czy metalu.
Pierwsze kartony napełnij przedmiotami, z których najmniej korzystasz oraz tymi, które nie wymagają specjalnego zabezpieczenia, jak np. metalowe akcesoria kuchenne. Wystarczy jedynie wyłożyć coś na dno kartonu, a puste przestrzenie wypełnić gazetami lub folią. Przy pakowaniu szczególnie zwróć uwagę na szklane przedmioty, które łatwo mogą się stłuc. Należy je dokładnie zabezpieczyć, osobno owijając każdy folią bąbelkową, a przestrzenie pomiędzy nimi przekładając kawałkami gazety. Książki umieszczaj poziomo jedna na drugiej, co uchroni je przed zniszczeniem. Zbyt wiele książek w jednym kartonie może jednak spowodować, że będzie on za ciężki i także ulegnie uszkodzeniu.
Aby zaoszczędzić miejsce, mniejsze przedmioty można pakować w większe (np. miseczki kuchenne), owijając całość kilka razy folią. Do pakowania ubrań, zamiast pudeł możesz wykorzystać duże worki próżniowe.

Profesjonalne zabezpieczenie pudełek

Karton trzeba solidnie zakleić od spodu. Używaj wytrzymałej taśmy, klejąc zarówno wzdłuż rozcięcia pudełka, jak i w poprzek. Spód można też zabezpieczyć folią. Najcięższe przedmioty powinny się znaleźć na samym dole.
W trakcie przenoszenia kartony (szczególnie ciężkie) warto trzymać od spodu nie zaś po bokach. Zapakowanie zbyt dużej ilości produktów powoduje powstawanie na pudle wybrzuszeń, a przy późniejszym piętrowym układaniu w transporcie może to spowodować zsuwanie się kartonów. Pudełka dobrze jest też oznakować, żeby wiedzieć, co znajduje się w środku, a na te posiadające szklaną zawartość można przyczepić naklejkę "Uwaga szkło!".

Korzystanie z usług firmy transportowej

Żeby przewieźć kartony (jeśli nie posiadasz własnego auta), najlepiej skorzystać z usług firmy przeprowadzkowej. Często mają one wieloletnie doświadczenie związane z przewozami. Taki usługodawca posiada odpowiedni pojazd, a często także sprzęt niezbędny do zniesienia cięższych rzeczy, czy pasy służące do zabezpieczenia pudeł w samochodzie. Firmę przeprowadzkową warto znaleźć odpowiednio wcześniej i umówić się na wskazany termin.

Ile kosztuje przeprowadzka?

Przeprowadzka we własnym zakresie będzie oczywiście najtańsza. Przewożenie wszystkiego samochodem osobowym może jednak być bardzo uciążliwe i oznaczać wiele kursów, a nie każdy posiada auto dostawcze. Czas przeprowadzki znacznie się wydłuża i rosną koszty paliwa, szczególnie w przypadku, gdy nowe mieszkanie, do którego się przenosimy, jest położone w większej odległości od poprzedniej lokalizacji.
Firma transportowa ustala stawki na podstawie wielu czynników. Istotny jest czas trwania przeprowadzki, odległość, powierzchnia załadunkowa samochodu, termin, ale też eksploatacja dźwigów i wózków transportowych, czy ewentualne utrudnienia.
Policzone ekstra mogą być pakunki o nietypowych gabarytach. Obecnie wynajęcie samochodu, kierowcy i jednego tragarza w obrębie miasta waha się w granicach od 140 do 175 zł za godzinę. Przy trzech tragarzach może to być już od 200 do 250 zł. Poza obrębem miasta liczona jest tzw. kilometrówka, która mieści się w przedziale 2- 2,50 zł za kilometr. Doliczana jest też opłata za powrót samochodu dostawczego do siedziby firmy.
Niektóre firmy realizują też kompleksowe usługi przeprowadzkowe od A do Z, a więc łącznie z pakowaniem rzeczy do kartonów. Jednak może to kosztować nawet 300 zł za godzinę. Trzeba też pamiętać, że poniesione wydatki to również koszty kartonów i wszystkich innych niezbędnych dodatków. Przeprowadzka do nowego domu może więc odrobinę kosztować, ale na szczęście nie zdarza się każdego dnia.
Zobacz również:
•    Kreatywne podziały: Jak wydzielić strefy w małym mieszkaniu 3-pokojowym
•    Mieszkanie na wynajem czy własne lokum?
•    Jak urządzić przytulne mieszkanie?