Jak urządzić małe mieszkanie, żeby było funkcjonalne i eleganckie? 

Z pewnością pomaga w tym podział przestrzeni mieszkalnej. Pozwala to na stworzenie odpowiednich stref, łatwiejsze utrzymanie porządku, a nawet zagwarantowanie lokalowi większej estetyki. Jak się do tego zabrać?

Podział przestrzeni mieszkalnej kolorami

Podział dużej, czy małej przestrzeni to sposób na znacznie łatwiejszą aranżację wnętrza. Najlepiej zaplanować to już w fazie projektu poprzez odpowiedni dobór koloru podłogi, czy wykończenia ścian. To prosty, a równocześnie bardzo efektywny sposób. Każde pomieszczenie może zostać pomalowane z wykorzystaniem farb o różnych odcieniach. Oddzieli to część kuchenną od jadalnej, czy strefę wypoczynkową od miejsca do pracy. Można to też wykonać poprzez łączenie na podłodze rozmaitych materiałów, jak płytki czy panele. Jeśli lubisz niebanalne pomysły to wykorzystaj ażurowe panele 3D w różnych kształtach i kolorach. To bardzo designerskie rozwiązanie, a wiele firm projektuje tego typu panele na zamówienie.

Podział z wykorzystaniem mebli

Mieszkanie 3-pokojowe to przynajmniej kilkadziesiąt metrów kwadratowych. Sensowny podział uporządkuje tę przestrzeń, a dość dobrym sposobem jest wykorzystanie mebli. Jak to zrobić?
W kuchni może do tego służyć wyspa albo barek. W pokoju dziennym to rozdzielenia stref możesz natomiast zastosować sofę. Z kolei korzystając z sięgającego do sufitu regału oddzielisz miejsce relaksu lub pracy od pozostałej części pokoju. Taki podział meblami wygląda naturalnie i gwarantuje harmonijne przechodzenie z jednej strefy do drugiej.

Drzwi i przegrody

Drzwi mogą się wydawać chybionym pomysłem, ponieważ zamykają przestrzeń, ale doskonale nadają się do wydzielenia stref w małych mieszkaniach. Jeżeli jednak nie chcesz, aby jasne i dobrze oświetlone studio straciło swój styl postaw na drzwi przesuwne albo łamane. To eleganckie rozwiązanie, które pozwoli Ci na proste rozgraniczenie stref i sprytne oddzielenie części dziennej od sypialnianej.
Podobną opcją na podział niewielkiej przestrzeni są ścianki działowe. To niedrogi, a równocześnie estetyczny pomysł, który świetnie może się wpasować w design wnętrza. Taką ściankę możesz postawić między kuchnią i salonem lub oddzielić miejsce do pracy. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są ścianki ze szklanych modułów w stalowych ramach. W ograniczonej przestrzeni sprawdzi się również sama ramowa konstrukcja bez przeszkleń. Szczególnie dobrze taka ażurowa ścianka prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach.

Jak podzielić salon?

Pokój dzienny albo salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym mieszkaniu. To tutaj jest miejsce na wspólne spędzanie czasu. Warto postawić na sensowne rozwiązania, które dobrze zagospodarują tę przestrzeń.
Salon pełni zarówno funkcję wypoczynkową, jak i jadalnianą. Oddzielenie ich od siebie nie jest trudne, choć dobrze jest zadbać o takie ich odseparowanie, żeby całość wyglądała estetycznie. Sprawdzi się tutaj wspomniana wcześniej ażurowa ścianka lub specjalny parawan. W mniejszych pomieszczeniach, gdzie brak miejsca na dodatkowe wyposażenie lepiej jednak zastosować rozgraniczenie stref przy użyciu elementów wykończeniowych lub mebli. Każdą z części może też podkreślać odrobinę inna kolorystyka. W strefie jadalnianej znajdzie się również stół i krzesła, w wypoczynkowej może to być kanapa lub fotele. Nie należy natomiast przesadzać z ilością dodatków, które ograniczają przestrzeń i wprowadzają bałagan w estetyce wnętrza.

Zobacz również:
•    Jak urządzić przytulne mieszkanie?
•    Jak optycznie powiększyć swoje mieszkanie?
•    Mieszkanie w bloku jako wyzwanie projektowe