Jak ochłodzić mieszkanie podczas upalnych dni?


Upalne dni dają się we znaki zwłaszcza lokatorom mieszkań, którzy nie mają możliwości montażu klimatyzacji. Promienie słoneczne i gorące powietrze źle wpływają na komfort i samopoczucie, ale istnieje kilka prostych sposobów na obniżenie temperatury. Podpowiadamy, jak skutecznie ochłodzić mieszkanie latem!

Kontrola natężenia promieni słonecznych

Światło słoneczne jest niezbędne do funkcjonowania nie tylko roślinom, lecz także ludziom. Niestety Słońce nie tylko oświetla, ale również nagrzewa wnętrza. Jak więc zapewnić sobie ochronę przed promieniami słonecznymi i ograniczyć nagrzewanie powietrza?
Przede wszystkim warto zasłaniać okna o tych porach dnia, kiedy do wnętrza mieszkania dostaje się najwięcej światła słonecznego. Wbrew powszechnemu mniemaniu w okresie letnim nie jest to południe, ale najczęściej godziny między 15 a 17.

Skutecznym rozwiązaniem na ochłodzenie mieszkania są różnego rodzaju osłony okienne. Popularne są zasłony, jednak należy wziąć pod uwagę, z czego są wykonane. Każdy materiał ma inną przepuszczalność, najlepiej więc wybrać zasłony zaciemniające. Istotna jest tu gęstość oraz grubość materiału. Sposobem na ochłodzenie pomieszczenia jest również zawieszenie na oknie białej tkaniny, którą można namoczyć, żeby odparowało z niej ciepło.
Podobną opcją są rolety wewnętrzne, szczególnie wykonane z grubszej, dwuwarstwowej tkaniny dającej lepszą ochronę przed słońcem. Są proste w montażu, jednak klasyczne rolety chronią wnętrze bardziej przed światłem, niż ciepłem. Warto więc wybierać modele wykonane z grubszego materiału. Zasłony i rolety dostępne są w wielu fasonach i kolorach, bez problemu można więc dobrać takie, które będą pasować do wystroju wnętrza. Popularną i dość skuteczną metodą są także drewniane lub aluminiowe żaluzje dobrze zabezpieczające mieszkanie przed nadmiarem ciepła. Można też zastosować rolety zewnętrzne. Szczególnie przydaje się to w przypadku bardziej nasłonecznionych okien wychodzących na południe. Na balkonie możemy z kolei wykorzystać markizy tarasowe.

Wietrzenie pomieszczeń i wentylatory

Wietrzenie wydaje się skuteczną metodą, ale należy pamiętać, że istotna jest pora, kiedy się na nie zdecydujemy. W ciągu dnia otwieranie okien, czy drzwi balkonowych spowoduje napływ ciepłego powietrza, dlatego warto wietrzyć mieszkanie nocą lub wcześnie rano. Wówczas można obniżyć temperaturę w pomieszczeniach. Niekoniecznie natomiast wskazany jest wieczór, bo wtedy ziemia oddaje nagromadzoną energię cieplną. Okna od strony wschodniej najlepiej otwierać wczesnym świtem i po południu, od zachodniej zaś przed południem.
Jak efektywnie wietrzyć mieszkanie? Można otwierać okna (lub drzwi balkonowe) po dwóch przeciwnych stronach uważając równocześnie na spowodowane przeciągiem trzaskanie. Różnica ciśnień doprowadzi do cyrkulacji i wymiany powietrza na zewnątrz i wewnątrz.
Klasyczne chłodzenie pokoju powszechnie stosowane w wielu lokalach to wentylatory. Dostępna jest cała gama modeli o różnej wielkości, szybkości działania i funkcjach. Ich działanie polega na wprowadzaniu powietrza w ruch, przez co dają wrażenie schłodzenia powietrza. Oprócz stacjonarnych dostępne są też wentylatory podsufitowe sprawdzające się zwłaszcza w większych pomieszczeniach. Dobrze jednak od czasu do czasu czyścić łopatki wiatraka, ponieważ gromadzi się na nich kurz.

Trochę droższym pomysłem jest system chłodzenia sufitowego. Składa się on z kilku paneli chłodzących mieszczących się w podwieszanym suficie. W ich środku znajduje się układ cienkich rur, w których krąży zimna woda. Jej temperaturę reguluje się, używając termostatu. Można w ten sposób ochłodzić pokój, ponieważ ciepłe powietrze unosi się ku górze i zostaje schłodzone pod sufitem, a następnie w wyniku cyrkulacji płynie w dół.

Pomocne rośliny i nawilżanie powietrza

Pomocne w letnie upały mogą się okazać także… rośliny. Okazuje się, że duża ilość kwiatów doniczkowych jest w stanie obniżyć temperaturę nawet o kilka stopni! Dodatkowo nawilżą i pomogą oczyścić powietrze z toksyn. Do wartych uwagi gatunków należą aloes, bambus, paproć, czy sansewiera. Postawienie ich w pobliżu okien zmniejsza ilość promieni oraz ciepła wpadającego do wnętrza. W kamienicach podobnie zadziałają też rośliny pnące rosnące wzdłuż murów takie jak bluszcz, czy winorośl.

Oprócz tego możesz też zainwestować w nawilżacze powietrza. Wytwarzana przez nie para wodna obniża temperaturę oraz sprawia, że łatwiej się oddycha. Prostą alternatywą jest też rozłożenie w pomieszczeniu mokrych, powoli parujących ręczników.

Dodatkowe metody na skuteczne chłodzenie pomieszczenia

Na wysokie temperatury pomoże też przeciwsłoneczna folia okienna. Posiada ona cienką warstwę metaliczną, która odbija promieniowanie podczerwone. Takie folie można montować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Efektywniej działają folie naklejane na zewnątrz. Podobnym rozwiązaniem jest folia lustrzana odbijająca promieniowanie na zasadzie lustra.

Warto również pamiętać, że jeśli chcemy skutecznie ochłodzić pomieszczenie to przede wszystkim... nie zwiększajmy temperatury panującej w środku. Korzystanie ze sprzętów podnoszących temperaturę takich, jak np. piecyk można przenieść (o ile jest to możliwe) na wieczór, kiedy jest odrobinę chłodniej. Dzięki tym często prostym wskazówkom nasze mieszkanie w upalne dni stanie się bardziej znośne.

Zobacz również: 
•    Jak optycznie powiększyć swoje mieszkanie?
•    Dlaczego warto mieć mieszkanie z balkonem?
•    Żaluzje czy zasłony – co wybrać do swojego domu?