W okresie letnim doniczki z dekoracyjnymi kwiatami mogą całkowicie odmienić wygląd naszego tarasu lub balkonu. Tylko od nas zależy, jakie kwiaty wybierzemy, by ozdobiły pustą przestrzeń, a możliwości są praktycznie nieograniczone. Nie wiesz jakie kwiaty wybrać i na jaką kompozycję się zdecydować? W dzisiejszym artykule postaramy się udzielić niezbędnych wskazówek. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się, jak zaaranżować mały ogród!

Minimum wysiłku i maksimum efektów

Kwiaty balkonowe, które mogą znajdować się oczywiście również w doniczkach na tarasie, są dziecinnie proste w uprawie, a jednocześnie dają naprawdę oszałamiające efekty. Jeśli tylko odpowiednio dobierzemy rodzaje roślin i ich kolorystykę, to możemy być pewni, że naszego balkonu będą nam zazdrościć wszyscy sąsiedzi. Kwiaty, które cieszą się sporą popularnością wśród właścicieli balkonów i tarasów to między innymi begonie, pelargonie, fuksje, bratki i surfinie – warto śledzić rynek kwiaciarski, by wiedzieć, co jest modne w danym sezonie (a moda kwiatowa, jak każda inna moda, zmienia się jak w kalejdoskopie).
 

Jak wybrać kwiaty balkonowe?

Kwiaty balkonowe wybiera się najczęściej, biorąc pod uwagę nasłonecznienie balkonu lub tarasu. Są takie miejsca, które przez cały czas znajdują się w słońcu, jak i takie, które przez większość dnia skryte są w cieniu. Podobnie jest z kwiatami – na jedne korzystnie wpływają promienie słoneczne, drugie lepiej rosną, gdy nie są non-stop wystawione na działanie słońca. Dobierając kwiaty, pamiętajmy o odpowiednich doniczkach – do wyboru mamy donice, misy, skrzynki i kosze. Kwiaty i donice (różnego rodzaju) muszą nam się podobać, na podstawowym poziomie spełniać funkcje estetyczne, ale również powinny pasować do siebie nawzajem – inne kwiaty posadzimy więc w skrzynce wiszącej na poręczy balkonu (np. opadające ku ziemi surfinie lub zwisające pelargonie), a innymi wypełnimy duży wiklinowy kosz z ziemią. Jeśli marzy nam się palma na tarasie, to posadźmy ją w wąskiej i wysokiej osłonce z ziemią. Pamiętajmy, by donice były odporne na warunki atmosferyczne.
 

Najpopularniejsze kwiaty balkonowe

Możesz wybrać najpopularniejsze kwiaty balkonowe – werbena kwitnie od lipca do późnej jesieni, z kolei begonie, w zależności od odmiany, nadają się zarówno do lokali w pełnym słońcu (odmiana stale kwitnąca), jak i cieniu (odmiana bulwiasta). Ponadto do wyboru mamy petunie i aksamitki, fuksje oraz lobelie. Innymi słowy – tylko od nas i naszego zmysłu estetycznego zależy, które kwiaty wybierzemy.

Zobacz też: Dlaczego warto mieć mieszkanie z balkonem?