Drewniana podłoga zachwyca zarówno estetyką, jak i walorami funkcjonalnymi. Z tego względu szczególnie często stosuje się ją w pokojach dziennych czy jadalniach. W porównaniu z płytkami ceramicznymi jest bardziej przyjazna dla stóp, a w porównaniu z wykładzinami – łatwiejsza do utrzymania w czystości. Decydując się jednak na drewnianą podłogę, musisz wybrać pomiędzy parkietem i panelami. Jakie są zalety oraz wady obu tych rozwiązań?
 

Kiedy warto wybrać parkiet?

Parkiet to klepki z litego drewna, które przykleja się do podłoża. Standardowe wymiary pojedynczego elementu wynoszą 7 x 22 centymetry. Niemniej, od wielu lat spotykamy się z coraz większymi deseczkami, umożliwiającymi tworzenie ciekawszych wzorów. Deszczółki łączy się w systemie pióro – wpust, układając je na przykład w różne rodzaje jodełek, cegiełkę regularną bądź nieregularną.
 

Parkiet słynie przede wszystkim ze swej trwałości. Jest bardzo wytrzymały, więc bez większego problemu powinien służyć Ci nawet przez 50 lat. Co równie istotne – w chwili zaobserwowania zniszczeń lub pogorszenia stanu podłogi, klepki można poddać cyklinowaniu. Jest to proces wyrównywania drewnianej podłogi poprzez usunięcie starej warstwy lakieru wraz ze wszelkimi zabrudzeniami, rysami itp. W efekcie parkiet wygląda jak nowy. Do najsolidniejszych klepek należą te wykonane z buku, dębu, grabu lub jesionu.
 

Jedną z zalet parkietu stanowi też akustyka. Dzięki temu, że klepki klejone są do podłoża, nie wydają zasadniczo żadnych dźwięków, gdy się po nich chodzi. W odróżnieniu od wielu paneli, naturalnie tłumią wszelkie uderzenia. W przypadku litych desek przykręconych do legarów trzeba jednak uważać na problem skrzypienia.


Zaletą jest też to, że parkiet po prostu rewelacyjnie wygląda – cieszy oko ponadczasową elegancją i fantastycznie prezentuje się w klasycznie urządzonych wnętrzach. Wiele osób docenia także fakt, że deski nie są podatne na elektryzowanie, co skutkuje choćby mniejszą ilością kurzu na podłodze.


Od wyboru parkietu odwodzi zazwyczaj cena – klepki są bowiem zdecydowanie droższe niż panele. Warto pamiętać również o dość skomplikowanym montażu, wymagającym między innymi idealnie wypoziomowanego podłoża. Jeśli chodzi zaś o estetykę – parkiet ma tendencję do zmiany odcienia na przestrzeni lat, co także może do niego zniechęcać.
 

Kiedy warto wybrać panele?

Panele to trójwarstwowe produkty, których cechą charakterystyczną jest montaż bez użycia kleju. Składają się z drewna, listewek lub płyt HDF oraz sklejki lub okleiny z drewna iglastego. Taka budowa decyduje o stabilności i elastyczności paneli.
 

Do głównych zalet paneli bez wątpienia należy łatwy montaż. Można je kłaść na każdym rodzaju podłoża i niepotrzebny jest do tego klej. Ich instalację poprzedza się bowiem rozłożeniem elastycznych płyt lub mat, które dodatkowo wyciszają podłogę.
 

Nie sposób nie wspomnieć także o kosztach paneli, które są znacznie niższe niż w przypadku parkietów. Ostateczna cena zależy oczywiście od rodzaju produktu oraz jego właściwości, lecz zdecydowanie niższa zawartość drewna w panelach niemal zawsze przełoży się na mniejsze wydatki.
 

Pod kątem estetyki panele oferują bardzo szerokie spektrum rozwiązań – mogą imitować dowolny rodzaj drewna, a ponadto zachowują pierwotny kolor. Nie wymagają także żadnego wykończenia w postaci lakieru czy innej zewnętrznej warstwy ochronnej.
 

Panele nie są jednak bez wad. Przede wszystkim cechują się mniejszą odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz trudne warunki. Zwłaszcza najtańszym ich typom może zaszkodzić wilgoć. Nie da się ich również w żaden sposób odświeżyć – zazwyczaj nie nadają się do cyklinowania. Podłoga z paneli będzie także gromadziła więcej „kotów” z kurzu, które powstają w wyniku gromadzenia się na powierzchni ładunków elektrostatycznych.
 

Co wybrać: panele czy parkiet?

Jeśli zależy Ci na klasycznie urządzonych wnętrzach, w których podłogi przetrwają lata w doskonałym stanie, postaw na parkiet. Jeżeli jednak szukasz bardziej ekonomicznego i łatwiejszego w montażu rozwiązania, zastanów się nad panelami. Ich wybór jest bardzo szeroki, więc nie będziesz mieć większych problemów ze znalezieniem wariantu spełniającego Twoje oczekiwania.

Zobacz także: