Święta to nie tylko szczególny czas spędzany w rodzinnym gronie, ale również moment, w którym zapraszamy gości do siebie. Warto dołożyć wszelkich starań, by wystrój naszego mieszkania odpowiadał wyjątkowości chwili. Szczególną uwagę należy z pewnością zwrócić na wielkanocny stół – to właśnie przy nim zasiądziemy z rodziną i prawdopodobnie przy nim spędzimy najwięcej czasu. W poniższym artykule proponujemy Państwu kilka sprawdzonych aranżacji wielkanocnego stołu – proszę pamiętać, że wielkanocny zajączek wcale nie jest szczytem wyrafinowania!
 

Wielkanocny stół – wizytówka mieszkania

Nie ulega wątpliwości, że stół wielkanocny jest wizytówką mieszkania, w którym się znajduje. Nie wystarczy śnieżnobiały obrus, by nadać mu odpowiedniego stylu. By robił odpowiednie wrażenie na gościach i był powodem do dumy, należy wybrać do niego odpowiednie dodatki. Pierwsza myśl – zajączki! Tradycja wywodząca się z Zachodu utożsamia święta Wielkiej Nocy z postacią wielkanocnego zająca, więc ta ozdoba coraz częściej pojawia się również w naszej kulturze. Mamy jednak kilka alternatywnych rozwiązań dla tradycjonalistów!
 

Dekoracje roślinne

Bukszpan i bazie to jedne z symboli świąt wielkanocnych. Pierwsza roślina rzekomo „odstrasza złe moce” i jest symbolem odradzającej się natury i trwałości życia (przez swą odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne). Również bazie mogą przetrwać w najtrudniejszych warunkach, przez co mają podobną symbolikę. Zielony kolor bukszpany wprowadzi do pomieszczenia wiosenny akcent i powiew świeżości.
 

Pisanki w wiklinowym koszyku

Myśląc o dekoracji stołu na Wielkanoc, można się zastanowić czy w jego centralnym punkcie nie umieścić kosza wiklinowego, w którym ułożymy własnoręcznie pomalowane pisanki. Kolorowe jajka są jednym z symboli świąt wielkanocnych, a ich malowanie sprawia wielu dzieciom (i dorosłym!) prawdziwą radość. Dodatkową przyjemność wywoła ułożenie na stole elementów, do których produkcji przyczyniliśmy się własnoręcznie (w tym wypadku nakładając kolorową farbę na skorupki jajek).
 

Ozdobne i praktyczne funkcje w jednym

Nie zapominajmy, że czasem elementy funkcjonalne mogą również pełnić funkcję dekoracyjną – tak jest np. z serwetkami lnianymi czy świeczkami. Niebagatelny wpływ na wygląd całości ma również dobór obrusa – najlepiej wybrać elegancki biały materiał, choć coraz większą popularnością cieszą się również pastelowe barwy czy wiosenna zieleń. Korzystając z powyższych wskazówek na pewno uda się Państwu stworzyć niezapomnianą aranżację wielkanocnego stołu!

Zobacz również: