Przestrzeń na poddaszu jest znacząco ograniczona przez charakterystyczne skosy, wynikające ze specyficznej budowy większości dachów. Na pierwszy rzut oka organizowanie przestrzeni użytkowej w tego typu miejscu może wydawać się sporym wyzwaniem. W poniższym tekście przedstawiamy kilka wskazówek, które podpowiedzą Wam, w jaki sposób najlepiej zaaranżować przestrzeń na poddaszu, by mieszkanie w takim miejscu stało się po prostu wygodne.
 

Poddasze – magazyn, sypialnia lub gabinet

Poddasze w większości domów pełni funkcję magazynu na nieużywane i niepotrzebne przedmioty. Jednak wystarczy odrobina kreatywności, by zmienić to miejsce w przytulny kącik, pełniący funkcję sypialni lub gabinetu do pracy. Najmniejsza funkcjonalna wysokość poddasza wynosi 75 centymetrów i pozwala na umieszczenie pod skosami biurka, stołu lub szafki. By funkcjonalnie wyposażyć poddasze, musimy iść na kompromis między wysokością i głębokością naszych wymarzonych mebli a specyficzną budową pomieszczenia, która jest wypadkową kształtu dachu czy rozmieszczenia kominów.
 

Meble na wymiar – rozwiązanie wszystkich problemów

Niestandardowe wymiary poddasza wymagają kreatywnego podejścia do prób umeblowania go. Najlepiej sprawdzą się oczywiście meble robione na wymiar, które będzie można idealnie dopasować do kłopotliwych skosów. Szafy na ubrania i półki na książki mogą okalać pomieszczenie, w którego centrum znajdzie się łóżko bądź biurko (w zależności od tego, czy na poddaszu zdecydujemy się zorganizować gabinet czy sypialnię). Zamiast dwudrzwiowej szafy na ubrania zdecydujmy się na wybór komody z szufladami – mebla równie pojemnego, a o wiele niższego, który lepiej wpasuje się w specyficzne warunki poddasza.
 

Porzućmy przyzwyczajenia, myślmy kreatywnie

Łóżko na środku pokoju to również bardziej trafione rozwiązanie niż umieszczenie mebla pod jednym ze skosów (nie będziemy „przytłoczeni” i nie uderzymy się w głowę, gdy zerwiemy się w środku nocy ze snu). Okno dachowe zapewni dużo naturalnego światła do pracy w ciągu dnia, pod skosami możemy mieścić kontenery na kółkach, w których będziemy przechowywać przydatne dokumenty, dzięki czemu biurko na środku pokoju nie będzie zawalone mnóstwem papierów. Jak widać, kilka drobnych pomysłów może całkowicie zmienić nasze podejście do myślenia o aranżacji poddasza – jego niestandardowe wymiary mogą obudzić naszą uśpioną kreatywność.

Zobacz również: