Zakup lub nawet wynajem mieszkania to zawsze poważna decyzja, którą warto skrupulatnie rozważyć. Ocena sytuacji pod wpływem impulsu może okazać się błędna, a tenże błąd może wpłynąć na naszą przyszłość – nikt nie chce mieszkać całe życie w mieszkaniu, które jest niewygodne lub niedostosowane do jego potrzeb. Na rynku deweloperskim coraz częściej pojawiają się oferty zakupu lub wynajmu mieszkań dwupoziomowych. Przeczytajcie poniższy artykuł, jeśli chcecie się dowiedzieć, dla kogo są one przeznaczone, jakie są ich wady i zalety, co może sprawić, że zdecydujecie się na zakup dwupoziomowej kondygnacji lub uznacie ten pomysł za całkowicie szalony  i szybko wyrzucicie go z głowy.
 

Mieszkanie dwupoziomowe, czyli…

Najciekawszą i podstawową cechą każdego mieszkania dwupoziomowego jest jego dwoista natura. Z jednej strony mieszkanie dwupoziomowe umieszczone jest w kamienicy lub w bloku, z drugiej posiada atuty wolnostojącego domku jednorodzinnego. Wybierając zwykłe mieszkanie w bloku, zapewne zapłacimy za nie mniej, ale również przestrzeń, w jakiej przyjdzie nam żyć, zostanie ograniczona. Z kolei cena domu jednorodzinnego może znacznie przewyższać zarówno koszt zakupu mieszkania jedno- jak i dwupoziomowego. Mieszkanie o dwupoziomowej kondygnacji wydaje się więc najlepszym rozwiązaniem, które leży pośrodku w myśl zasady „krakowskim targiem”.
 

Więcej przestrzeni

Dwa poziomy to oczywiście dwa razy więcej przestrzeni niż w tradycyjnym mieszkaniu w bloku. Daje to zupełnie nowe możliwości aranżacyjne – już nic nie stoi nam na przeszkodzie, by podzielić przestrzeń mieszkalną na dzienną, a więc bardziej publiczną (tę przeznaczoną do przyjmowania gości lub odpoczynku w dni wolne od pracy – z salonem czy jadalnią na czele) oraz nocną (prywatną – do której goście nie mają wstępu, a w której znajdują się najczęściej sypialnie, a także pokoje dla dzieci). To rozwiązanie pozwoli zachować nam prywatność (nie chcemy przecież, by niezapowiedziani goście widzieli w salonie suszące się pranie), a także stworzyć komfortowe warunki do pracy, odpoczynku i snu.
 

Dowolna aranżacja przestrzeni według własnych upodobań

Jeśli pracujemy w domu, to w mieszkaniu dwupoziomowym z łatwością możemy wygospodarować sobie pomieszczenia o różnym przeznaczeniu – na przykład jeden pokój może nam służyć za gabinet, a inny jako przestrzeń do zabawy dla dzieci. Wtedy nie zachodzi „konflikt interesów”, a domownicy będą mogli połączyć w tym samym czasie zabawę i pracę. Dodatkowa przestrzeń będzie szczególnym atutem dla rodzin wielodzietnych – pozwoli każdemu znaleźć dla siebie własny kąt, a nastolatkowie w burzliwym okresie dojrzewania i szeroko rozumianego buntu nie będą musieli zderzać się co chwila ze zmartwionymi rodzicami.
 

Wyżej znaczy lepiej

Wysoka lokacja sprawi, że w naszym dwupoziomowym mieszkaniu znajdzie się więcej światła, w zimie będzie cieplej, a z okien rozpościerać się będzie niezapomniany widok.