Zakup mieszkania to poważna decyzja, która często wiąże się z kredytem lub zmianą miejsca zamieszkania. Do takiej transakcji warto dobrze się przygotować. Przede wszystkim trzeba sprawdzić okolicę, gdzie dostępne są nowe mieszkania na sprzedaż, istotne jest zweryfikowanie ceny za metr kwadratowy lokalu w mieście, gdzie planujemy się osiedlić. Ważne jest także ustalenie finansowania zakupu mieszkania i czy ma ono pochodzić z rynku pierwotnego, czy też wtórnego.
Kraków od lat pozostaje jednym z najpopularniejszych kierunków przeprowadzek. Nowych mieszkańców przyciągają miejsca pracy oraz bogata oferta kulturalna miasta. Rynek nieruchomości w Krakowie nie jest tak zróżnicowany, jak w innych dużych aglomeracjach. Nowe mieszkania Kraków w realizacjach deweloperskich powstają na przedmieściach okalających centrum miasta. Można je znaleźć w takich dzielnicach jak Krowodrza, Prądnik, Dębniki i Bieżanów – Prokocim. 
 

Na co zwrócić uwagę przed kupnem mieszkania na rynku pierwotnym?

Poszukiwanie mieszkania warto zacząć od określenia własnych potrzeb i sprawdzenia swojej sytuacji finansowej. Na tym etapie należy zweryfikować metraż lokalu potrzebny dla nas, jako singla lub rodziny z dziećmi. Warto pamiętać, że nieruchomość kupujemy na lata, tym bardziej, jeśli zamierzamy na nią wziąć kredyt hipoteczny. W związku z tym decyzję trzeba podejmować rozsądnie i bez zbędnego pośpiechu.
 

Lokalizacja i infrastruktura

Istotną sprawą przy wyborze mieszkania jest lokalizacja i infrastruktura. To ważne, zwłaszcza gdy mamy dzieci, które chodzą do szkoły lub przedszkola, a także w przypadku, gdy mamy daleko do pracy i musimy dojeżdżać autem lub komunikacją miejską. Duże znaczenie ma również okolica osiedla, gdzie ulokowany jest lokal.
 

Finansowanie przy zakupie nieruchomości

Decydując się na sfinansowanie transakcji kupna mieszkania za pomocą kredytu, warto przeanalizować swoje możliwości finansowe, sprawdzić, jaka kwota będzie nam potrzebna i ile będzie wynosiła rata kredytu. Dodatkowo dobrze jest sprawdzić swoją historię kredytową i zdolność kredytową. Można również wybrać się do pośrednika kredytowego, który wyjaśni nam wszystkie zagadnienia i pomoże w wyborze kredytu hipotecznego.
 

Rynek pierwotny czy wtórny?

Rynek pierwotny oferuje nowe mieszkania w dobrej lokalizacji, jednak często wymagają one wykończenia. Natomiast na rynku wtórym dostępne są lokale, które po remoncie mogą być od razu zamieszkane. Osoby zainteresowane zakupem nieruchomości często poszukują lokali w centrum miasta lub jego pobliżu, z tego powodu często wybierają nieruchomości z tzw. drugiej ręki. Nowe inwestycje często powstają na obrzeżach miasta, gdzie powstaje infrastruktura miejska, punkty usługowe i place zabaw a dodatkowym atutem jest bliskość terenów zielonych. Świetnym przykładem jest osiedle Piastów, gdzie możemy znaleźć mieszkania z rynku wtórnego oraz zupełnie nowe.
 

Co warto wiedzieć, kupując mieszkanie od dewelopera?

Transakcja kupna mieszkania z rynku pierwotnego wiąże się z formalnościami. Są one często związane z podpisaniem umowy kredytowej, ale również z umową przedwstępną zawieraną z deweloperem. Po znalezieniu oferty kupna nowego mieszkania należy sprawdzić dewelopera oraz sposób finansowania inwestycji. Dla osób zainteresowanych zakupem nieruchomości sprzedający (deweloper) powinien przygotować prospekt informacyjny oraz przekazać do wglądu dokumenty, np. projekty budowlane, prawo dysponowania gruntem oraz niezbędne pozwolenia na budowę.
 

Umowa z deweloperem

Przed podpisaniem umowy deweloperskiej nabywca musi wynegocjować cenę, uzgodnić sposób płatności za mieszkanie oraz ustalić szczegóły standardu wykończenia (stan deweloperski, surowy lub pod klucz). Lokale w stanie deweloperskim są na ogół tańsze od tych po klucz, jednak wymagają wykończenia i dodatkowych inwestycji w podłogi, drzwi i zainstalowanie armatury oraz montaż ceramiki w łazience.
Zawarcie umowy z deweloperem jest jednym z ważniejszych etapów zakupu mieszkania z rynku pierwotnego. 
Przegląd techniczny mieszkania, a następnie jego odbiór przez kupujących i przeniesienie prawa własności to ostatnie kroki w całej procedurze zakupu nieruchomości od dewelopera. Transakcję kończy podpisanie aktu notarialnego.
Zakup mieszkania od dewelopera to poważna decyzja, która wiąże się z wieloma formalnościami. Na rynku nieruchomości są dostępne oferty nowych mieszkań, a także lokali używanych, z drugiej ręki. Mieszkania z rynku pierwotnego są na ogół tańsze od używanych i często wymagają dodatkowych nakładów finansowych. Jednak w takim lokalu właściciel może sam zaaranżować wszystkie pomieszczenia od podstaw i dostosować je do własnych potrzeb.

•    Jak urządzić mieszkanie w stylu loft?
•    Jak podejść do najemcy który nie chce opuścić mieszkania?