Zakup mieszkania nie jest prostym zadaniem. Skala trudności wzrasta jeśli musisz uwzględnić nie tylko swoje potrzeby i oczekiwania, ale również pomyśleć o wygodzie dzieci. Sprawdźmy, jakie powinno być idealne mieszkanie dla rodziny z dziećmi. 
 

Metraż mieszkania dla rodziny

Nawet jeśli rodzina nie jest duża to potrzebuje ona sporo przestrzenii, aby każdy mógł czuć się komfortowo i swobodnie. Warto więc postarać się o zakup mieszkania na tyle dużego, aby każdy domownik miał swój pokój, a jednocześnie było wystarczająco miejsca na aranżację części wspólnych.

Ciężko przy tym określić, ile dokładnie powinno mieć metrów rodzinne mieszkanie. Jeśli posiadacie jedno dziecko to spokojnie powinien wystarczyć lokal o powierzchni około 50 metrów kwadratowych, na których znajdują się dwie sypialnie oraz salon z aneksem kuchennym. 

Jeśli wasza rodzina jest liczniejsza to lepiej poszukać czegoś większego np. mieszkania trzypokojowego lub rozważyć zakup domu za miastem.

Analizując potrzeby mieszkaniowe musisz brać pod uwagę również możliwość powiększenia się rodziny. Jeśli na świat przyjdzie potomstwo to konieczna może być kolejna przeprowadzka, czego lepiej uniknąć.
 

Rozkład pomieszczeń rodzinnego mieszkania

Małe dzieci zaakceptują mieszkanie w jednym pokoju z rodzeństwem, ale wytłumaczenie tego 10-latkowi będzie już zadaniem bardzo trudnym. Należy to uwzględnić kupując mieszkanie w budynku wielorodzinnym.

Idealnie jeśli lokal będzie posiadał wystarczającą ilość sypialni, aby każdy z domowników mógł mieć swój pokój. Dodatkowo niezbędne jest zaaranżowanie części wspólnej, na którą muszą składać się salon oraz miejsce zabaw dzieci. Warto więc zadbać o zakup mieszkania z dużym salonem (najlepiej połączonym z kuchnią), który łatwiej będzie urządzić.

Bardzo ważną rolę w mieszkaniach dla rodzin z dziećmi pełni balkon. W ciągu dnia może to być domowy plac zabaw dla dzieci, a wieczorami strefa relaksu, z której korzystają dorośli. Jeśli jest taka możliwość to wybierz mieszkanie z balkonem.

 

Okolica ma znaczenie

Wybierając rodzinne mieszkanie duża uwagę należy zwrócić również na otoczenie budynku. Od tego, co się w niej znajduje może zależeć wygoda mieszkania w danej okolicy.

W pierwszej kolejności sprawdź, czy w okolicy znajdują się przedszkola oraz szkoły, ponieważ ich obecność znacznie ułatwi codzienne funkcjonowanie. Dodatkowo dobrze, aby w pobliżu znajdowały się także ośrodek zdrowia, sklepy i przystanki komunikacji miejskiej. Jednym z takich miejsc jest właśnie nowe osiedle Piastów w Krakowie.

Idealnie jeśli budynek znajduje się w bezpiecznej i spokojnej okolicy, najlepiej w pobliżu parków oraz miejsc rekreacji. Taka okolica zachęca dzieci do prowadzenia aktywnego trybu życia, bez konieczności przemieszczania się w stronę centrum miasta. Natomiast rodzicom pozwala wypocząć na łonie natury.
 

Podsumowanie

Teraz już wiesz, na co zwrócić uwagę kupując rodzinne mieszkanie. Nie jest to zadanie proste, ponieważ trzeba uwzględnić oczekiwania i głosy wielu osób, również (a może przede wszystkim) tych, które jeszcze nie potrafią mówić.

Zobacz także: