Sypialnia spełnia w naszym mieszkaniu szczególną rolę. I choć często traktujemy ją po prostu jako „miejsce do spania”, to powinniśmy zadbać o to, by była przytulna i wygodna. W końcu właśnie w tym pomieszczeniu spędzamy większą część nocy, właśnie w nim zbieramy siły na kolejny dzień, który przyniesie nowe wyzwania, to w tym pomieszczeniu chcemy się odciąć od świata zewnętrznego i po prostu odpocząć. Jak urządzić przytulną sypialnię, która pozwoli nam w stu procentach zregenerować siły podczas snu? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule. Jeśli zastanawiasz się nad wystrojem sypialni, to znalazłeś się we właściwym miejscu. Serdecznie zapraszamy do lektury.

 

Umeblowanie sypialni – co jest niezbędne?

Gdy myślimy o sypialni, to od razu w głowie pojawia nam się wizja dużego łóżka z wygodnym materacem, które wręcz zaprasza nas, by się na nim położyć. Oczywiście łóżko to podstawowe wyposażenie każdej sypialni, ale warto wolną przestrzeń uzupełnić o dodatkowe meble. Wśród nich powinna znaleźć się szafka nocna (tak zwany „nakastlik”) – w szufladach możemy przechowywać rzeczy, które mogą okazać się przydatne nocą na wyciągnięcie ręki (np. leki), z kolei na blacie szafki możemy umieścić lampkę, postawić szklankę z wodą czy też odłożyć okulary i książkę, którą czytaliśmy przed snem. W przestrzeni sypialni warto również umieścić komodę lub szafę z lustrem. Dzięki tym meblom będziemy mogli wygodnie przechowywać ubrania i tuż po przebudzeniu wybrać stylizację na nadchodzący dzień.
 

Przytulne barwy – jakie kolory wybrać do sypialni?

Myśląc o urządzeniu przytulnej sypialni, nie możemy pominąć kwestii kolorów ścian, sufitu, mebli, a nawet drzwi. Odpoczynkowi służą barwy jasne i naturalne – beże, brązy, jasne odcienie szarości i zieleni. Klasyczna biel powiększy optycznie pomieszczenie, z kolei błękit kojąco wpływa na nasze samopoczucie. Mocne i ciemne kolory mogą zostać zastosowane jako dodatki, które przełamią monotonię (np. ciemne drzwi w jasnej sypialni), ale nie stosuj ich zbyt wiele, by nie przytłoczyły przestrzeni sypialnej. W sypialni mamy się zrelaksować, musimy mieć możliwość w niej w spokoju zasnąć, a zbyt jaskrawe kolory mogą budzić w nas niepokój i stanowić problem.
 

Dodatki, które dodają ciepła

Podczas planowania aranżacji sypialni, nie można zapominać o dodatkach. Goła podłoga to nie jest najlepszy pomysł – gdy rano spuszczamy z łóżka nogi, to lepiej, gdy stopy trafią na ciepły materiał, niż na zimną posadzkę. Właśnie dlatego nie można zapomnieć o dywanie, chodniczkach lub wykładzinie, które ocieplą pomieszczenie i sprawią, że poruszanie się po nim nawet bosą stopą będzie całkowicie komfortowe.
 

Jak urządzić przytulną sypialnię?

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym mieszkaniu. Właśnie tam zbieramy siły na kolejny dzień, tam odpoczywamy, tam musimy czuć się w pełni komfortowo. Łóżko z wygodnym materacem, dodatkowe meble (szafka nocna, komoda, szafa na ubrania), a także dywan lub wykładzina to przedmioty, których nie może zabraknąć w żadnej sypialni. Gdy dodamy do tego przemyślane barwy, to otrzymamy pomieszczenie, z którego nie będzie się chciało wychodzić. 
 

Sprawdź również:
Dlaczego warto zdecydować się na tapetę? Zalety tapet ściennych
Małe mieszkanie to nie problem-pomysły na wykorzystanie małej przestrzeni
5 sposobów na oszczędne i funkcjonalne urządzenie mieszkania