Jak urządzić mieszkanie w stylu loft?

Styl loftowy cieszy się obecnie dużą popularnością wśród osób ceniących sobie estetyczne i funkcjonalne wnętrza. Moda na lofty zaczęła się w Stanach Zjednoczonych w latach 60 XX wieku i wciąż zyskuje nowych zwolenników. Co interesującego jest w stylu loft i jak z powodzeniem zastosować go w swoim mieszkaniu?

Gdzie powstał styl loftowy?

Styl loft to inaczej styl industrialny. Inspiracją były dla niego opuszczone hale i magazyny w USA. Zaadaptowane przez nowojorską bohemę oferowały artystom skromne, ale interesujące wnętrza w których powstawały mieszkania, pracownie czy miejsca spotkań. Elementy stylu industrialnego obejmowały duże, niezasłonięte okna i wysokie sufity w otoczeniu betonowych ścian, co nadawało całości wyjątkowy charakter.
Industrialne wnętrza obiektów przemysłowych cechował surowy klimat tworzony przez otwarte przestrzenie z niewielką ilością mebli. Współcześnie loft oznacza indywidualizm, a mieszkanie urządzone w stylu loftowym to nieszablonowe rozwiązania architektoniczne.
Obecnie w stylu industrialnym wyróżniamy hard loft tworzony na bazie starych budynków przystosowanych na mieszkania i lokale użytkowe oraz soft loft, czyli wnętrza inspirowane pierwotnym industrialem. W tym drugim przypadku aranżacja wnętrz o przemysłowym charakterze nawiązuje do historycznego pierwowzoru.

Czym charakteryzuje się styl industrialny?

Surowość stylu loft podkreślają poszczególne elementy. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie naturalnej cegły, którą można także zimitować poprzez stworzenie chropowatej faktury na powierzchni ścian i pomalowanie ich czerwoną, białą lub czarną farbą. W dobranej aranżacji wnętrz stosuje się ją jednak miejscowo, aby całość nie wydawała się zbyt przytłaczająca. Dzięki temu stworzysz bardziej przytulną atmosferę, a taki fragment stanie się rewelacyjnym kontrapunktem do pozostałych surowców, jak beton architektoniczny, szkło czy metal. Harmonijną całość uzupełnią też akcenty naturalnego drewna oraz dodatki z innych, naturalnych materiałów.
Mieszkanie w stylu industrialnym powinno sprawiać wrażenie otwartego, z dużą ilością przestrzeni. Świetnie pasują tu drzwi przesuwne i metalowe półki, jak również funkcjonalne meble industrialne, szafki warsztatowe i podobne, najlepiej stare lub postarzane. Obowiązuje minimalizm dlatego deficyt mebli współgra z loftowym wnętrzem.
W mieszkaniu urządzonym zgodnie z tą stylistyką sprawdzą się też proste szafy bez uchwytów. Warto wspomnieć o minimalistycznym stoliku z drewnianym, kamiennym lub szklanym blatem, który będzie idealnie pasował w salonie. Wnętrze z wyspą kuchenną i hokerami do siedzenia to także rozsądna propozycja.

Kolorystyka w stylu loftowym

Mieszkanie loft nie obędzie się bez kolorów. Jakie barwy najlepiej do niego pasują? Zdecydowanie takie, które będą kompatybilne z otwartą przestrzenią, a więc np. powiększą optycznie wnętrze. Odpowiednie są zwłaszcza biele, brązy i szarości podkreślające styl loftowy. Ciekawym akcentem kolorystycznym mogą się okazać kontrastujące fragmenty w soczyście nasyconych odcieniach cieplejszych kolorów, jak np. zielony. Należy jednak pamiętać, że są one tylko dodatkiem i nie powinny przytłaczać typowych barw w stylu industrialnym.

Dodatki i zdobienia w stylu loft

Styl loft to minimalizm, nie oznacza to jednak braku ozdób. Aby właściwie urządzić wnętrza, możesz się zdecydować na świadome wykorzystanie elementów instalacji, jak stare belki, czy wystające fragmenty rur. Industrialny klimat podkreślą wiklinowe kosze, doniczki z kwiatami oraz lampy w stylu retro. Pasują również różnego rodzaju tekstylia, w tym dywany i wykładziny.
Odpowiednie wykończenie ścian mogą stanowić też proste, geometryczne wzory, czy obrazy przedstawiające miejskie życie. Niezbyt wykwintne zdobienia i naturalne materiały także oddają ducha industrialnej architektury. Zadbaj o szczegóły – fajnie, gdy uzupełnieniem są garażowe włączniki i kontakty albo metalowe tabliczki z hasłami BHP lub podobnymi.

Gdzie pasuje industrialny styl?

Otwarta przestrzeń będąca znakiem rozpoznawczym stylu loft sugeruje, że niezbędne jest obszerne lokum. Jednak industrialną stylistykę można stworzyć nawet w małym mieszkaniu. Wszystko zależy od aranżacji. Mieszkanie w stylu loft to dużo światła, surowe materiały i minimalizm. Przestronność uzyskasz przez zburzenie zbędnych ścian działowych czy poszerzenie otworów drzwiowych. Otwartą przestrzeń pozwalają też uzyskać połączone ze sobą pomieszczenia, jak kuchnia z przejściem na salon.
Ciekawym rozwiązaniem są duże przeszklenia, szczególnie w czarnych, metalowych ramach, którymi przykładowo można oddzielić aneks sypialny. Charakter industrialny oddają też niewykończone granice między murem a tynkiem.
Odpowiednio zabezpieczone przewody elektryczne można puścić na zewnątrz. Na podłodze doskonale pasuje malowany parkiet oraz wylewka betonowa lub żywiczna. Wszystko to pozwoli Ci uzyskać loftowy efekt nawet w sytuacji, gdy masz małe mieszkanie.
Zobacz także:
•    Czego nie może zabraknąć w mieszkaniu w stylu boho?
•    Parkiet czy panele – co warto wybrać?
•    Jak optycznie powiększyć swoje mieszkanie?