Jak urządzić idealne biuro w domu lub w mieszkaniu?

Postęp technologiczny sprawił, że praca zdalna zyskała obecnie na popularności. Konieczność takich rozwiązań wymusiły też niejednokrotnie okoliczności np. lockdown związany z pandemią covid-19. Jednak efektywna praca zdalna wymaga bardzo dobrej organizacji zarówno przestrzeni, jak i czasu. Jak więc skutecznie urządzić domowe biuro?

Wydzielone miejsce pracy

Przy aranżacji domowego biura pierwszym zadaniem jest wydzielenie odpowiedniej strefy pracy. Powinna to być przestrzeń, w której będzie miejsce przede wszystkim na obowiązki służbowe tak, żeby nic nie odciągało Twojej uwagi od pracy. Najlepszym rozwiązaniem jest osobny pokój, w którym można urządzić biuro. Łatwo wówczas odciąć się od reszty domu, czy mieszkania i skupić na swoich zajęciach – wystarczy zamknąć drzwi. W takim domowym biurze w postaci własnego gabinetu możesz dostosować wszystkie elementy do pracy zdalnej lub prowadzenia działalności gospodarczej.
Jednak nie zawsze mamy do dyspozycji całe pomieszczenie. Alternatywą może być więc wydzielenie części większego pokoju. Można ją od reszty pomieszczenia przedzielić meblami albo ścianą lamelową tworząc wnękę lub po prostu wstawić w kącie biurko. Ważne jednak, żeby trzymać się reguły, że będzie to miejsce przeznaczone tylko i wyłącznie do pracy. Jeżeli ciężko znaleźć Ci większą przestrzeń na taki kącik, to zwracaj uwagę na wielkość mebli. Na laptopa wystarczający może się okazać stolik czy blat o wielkości 60 × 60 cm lub niewielkie biurko. Aby zaoszczędzić miejsce, blat można też przymocować do ściany wspornikami. Z kolei montaż wsporników składanych umożliwia złożenie blatu po skończonej pracy. Wybierając typ drewna, czy malując go wybranym kolorem, z łatwością dopasujesz go do designu całego pokoju.
Biuro można też zorganizować w kuchni, nawet jeśli na pierwszy rzut oka taki pomysł wydaje się nietypowy. Jeżeli stoi tam stół, to możesz z niego skorzystać bez potrzeby ustawiania jakichś dodatkowych mebli. Jest jeszcze jednak zaleta – gdy zechcesz zrobić sobie przerwę to zaparzenie kawy, herbaty, czy zjedzenie jakiejś przekąski to wszystko masz pod ręką.

Wybór oświetlenia

Skuteczna praca wymaga dobrego oświetlenia. Korzystną opcją jest zlokalizowanie swojego kącika pracy niedaleko okna, dzięki czemu w ciągu dnia masz dopływ odpowiedniej ilości światła słonecznego. Jednak domowe biuro powinno być zaopatrzone również w dobrej jakości sztuczne oświetlenie. Dobrym pomysłem jest lampka biurkowa z regulowanym ramieniem. Dzięki temu łatwo dostosujesz potrzebną Ci odległość między biurkiem a źródłem światła. Optymalny dystans to 35 cm.
Lampkę najlepiej zaopatrzyć w żarówkę typu LED, która daje mocne światło (najlepiej, żeby miało odcień zbliżony do naturalnego), a równocześnie jest wydajna. Żeby jednak wzrok się nie męczył, nie zapominaj o górnym oświetleniu w postaci np. lampy sufitowej.

Aranżacja biura w domu

W kąciku wydzielonym w domowym zaciszu, który przeznaczysz na "home office" będziesz zapewne spędzać po kilka godzin dziennie. Dlatego warto odpowiednio zaaranżować takie biuro domowe. Zadbaj o kolorystykę, dobierając taką, jaką najbardziej lubisz. Niektóre barwy, jak biały i niebieski mają działanie uspokajające, pozytywnie na nastrój wpływają też inne ciepłe kolory np. zielony, fioletowy, żółty, czy pomarańczowy. Jednak zbyt krzykliwe i intensywne odcienie mogą rozpraszać, dlatego warto stosować barwy w bardziej stonowanej formie. Gdy możesz skorzystać z osobnego pokoju, żeby zorganizować biuro, to praktycznym sposobem jest zastosowanie zasady 70/20/10. W takim pomieszczeniu 70% powinien stanowić neutralny kolor bazowy (np. biel), 20% żywszy odcień uzupełniający (błękit, róż), a 10% barwa kontrastowa (czerń lub czerwień).
Korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie mają także rośliny. Mogą się znajdować w pobliżu lub nawet na biurku. Niewielki kaktus, czy kwiatek doniczkowy postawiony z boku nie będzie zabierał Ci przestrzeni do pracy, a ożywi otoczenie. Można też postawić jakieś ładne bibeloty, a nad biurkiem zawiesić niewielki obraz, na który będzie miło popatrzeć w krótkiej chwili relaksu.

Jak właściwie dobrać meble?

Wygoda w trakcie wielogodzinnej pracy siedzącej ma ogromne znaczenie. Ergonomiczne krzesło, czy odpowiedniej wielkości biurko decydują nie tylko o Twoim komforcie, ale też pozwalają uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, jak bóle pleców.
Jeżeli tylko masz miejsce, to zaopatrz się w biurko, które ma przynajmniej 130 cm szerokości i 85 cm głębokości. Wysokość najlepiej dobierać do własnego wzrostu, nie powinno być to jednak mniej, niż 72 cm, a dla wyższych osób nawet powyżej 80 cm. Równie ważne jest krzesło. Funkcjonalne będzie zwłaszcza takie o regulowanej wysokości. Jak je właściwie ustawić? Najprościej kierować się podłokietnikami. Ustaw siedzisko tak, aby znajdowały się one mniej więcej na wysokości blatu biurka. Można też ustawić je, kierując się postawą ciała – jeżeli siedzisz prosto, a ręce swobodnie opierają się o blat, stopy natomiast masz na podłodze, to siedzisko jest ustawione prawidłowo.
Z kolei półki, czy kontenerki na kółkach z przegródkami będą służyć do przechowywania dokumentów. Jeśli drukarka jest Ci niezbędna do pracy, to najpraktyczniejsza będzie bezprzewodowa, którą umieścisz na jednej z półek. Jak widać stworzenie przestrzeni biurowej odseparowanej od reszty mieszkania oraz takiej, która zagwarantuje efektywność pracy, nie jest taka trudna.

Zobacz również:
•    Home staging – wyjaśniamy, czym jest i dlaczego Ci może pomóc?
•    Małe mieszkanie, duże pomysły
•    Kreatywne podziały: Jak wydzielić strefy w małym mieszkaniu 3-pokojwym