Mieszkanie w bloku może zostać zniszczone bądź ulec uszkodzeniu w wyniku wielu różnych wypadków losowych. Dlatego tak ważne jest jego ubezpieczenie. Według statystyk decyduje się na nie ponad 60 procent Polaków. Biorąc pod uwagę fakt, że nie jest ono obowiązkowe, to całkiem sporo. Dowiedz się, jak ubezpieczyć mieszkanie w bloku!
Dlaczego potrzebujesz ubezpieczenia mieszkania?
Większość ludzi nigdy nie będzie musiała skorzystać z polisy na mieszkanie. Niestety, nikt nie wie, kogo spotka nieszczęśliwy wypadek, a kogo nie. Dlatego każdy powinien ubezpieczyć swoją nieruchomość. Dzięki temu w razie takich zdarzeń jak pożar, zalanie, eksplozja, poważne wyładowanie atmosferyczne czy upadek statku powietrznego agencja wypłaci właścicielowi odpowiednie odszkodowanie.
Choć ubezpieczenie mieszkania jest dobrowolne, nie sposób go uniknąć w przypadku zakupu nieruchomości na kredyt. Bank zobowiąże wtedy nabywcę do wykupienia polisy, która obejmie mury i inne stałe elementy lokalu. Aby ubezpieczyć również jego wyposażenie, konieczne będzie wykupienie dodatkowych opcji.
Ubezpieczenie mieszkania – co obejmuje i ile kosztuje?
Zakres polisy będzie zależał od specyfiki Twojego mieszkania. Jednym z czynników wpływających na rodzaj ubezpieczenia i jego cenę jest piętro, na którym znajduje się lokal. Nieruchomości na parterze powinny zostać ubezpieczone na wypadek powodzi, a te na ostatnich kondygnacjach – na wypadek zawilgocenia czy zalania wskutek nawalnych deszczy lub topnienia lodu i śniegu.
Podstawa każdej polisy to ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych, przy czym objęte są nim jedynie ściany i inne elementy stałe (na przykład okna, instalacje czy kaloryfery). Można je rozszerzać o znajdujące się w mieszkaniu mienie ruchome, czyli takie obiekty jak meble, sprzęt RTV, urządzenia AGD, przedmioty osobiste czy gotówka.
Warto dopilnować, by polisa zabezpieczała lokal na wypadek takich zdarzeń jak kradzież z włamaniem. Poza tym zaleca się rozszerzyć ją o:
- Assistance – pokrycie kosztów interwencji fachowców, na przykład hydraulika, ślusarza czy elektryka.
- NNW – odszkodowanie w przypadku śmierci bądź uszkodzenia ciała w wyniku nieszczęśliwego wypadku.
- OC w życiu prywatnym – zabezpieczenie na wypadek uszkodzenia cudzego mienia (zazwyczaj mieszkania sąsiada – choćby wskutek zalania).
- Stłuczenie – dotyczy rozmaitych elementów szklanych, które łatwo uszkodzić ze względu na ich wrażliwość (szyby, lustra, kabiny prysznicowe itp.).
Jak wykupić polisę?
Obecnie ubezpieczenie mieszkania jest banalnie proste. Można to zrobić albo spotykając się z agentem dowolnego zakładu ubezpieczeniowego, albo wybierając preferowaną ofertę w sieci. Niezbędne dokumenty wypełnisz osobiście, przez internet bądź przez telefon. Zazwyczaj te dwie ostatnie opcje są zdecydowanie wygodniejsze i tańsze.
Nie pozostawiaj niczego przypadkowi
Mieszkając w bloku, możesz paść ofiarą różnych nieszczęśliwych, niemożliwych do przewidzenia zdarzeń. Dlatego nie zastanawiaj się dłużej i ubezpiecz swoją nieruchomość!
Zobacz również: