Strach przed kradzieżą i uszkodzeniem swojej własności sprawia, że wiele osób decyduje się na trzymanie roweru w mieszkaniu. Jak to zrobić, by nie uszkodzić ścian i podłóg, a przy okazji nie obniżyć walorów wizualnych pomieszczeń?
 

Schowanie roweru w szafie

Jeśli w Twoim domu jest więcej niż jeden miłośnik jednośladów, warto rozważyć zamontowanie niewielkiej szafy wnękowej w przedpokoju. Dobrze jest wziąć ten aspekt pod uwagę zwłaszcza przy remoncie lub aranżacji nowego mieszkania. Rowery w szafie można umieścić pionowo i przymocować do haków lub wieszaków.
 

Pod względem ekonomicznym pomysł o ukryciu rowerów w szafie może się wydawać dość drogim rozwiązaniem, z drugiej jednak strony zyskuje się ochronę ścian i podłóg przed zabrudzeniami, a rowery są niewidoczne dla otoczenia.
 

Rower w pokoju

Niestety nie zawsze jest możliwość umiejętnego zakamuflowania roweru w mieszkaniu, zwłaszcza jeśli mamy do dyspozycji niewielką powierzchnię. W takiej sytuacji dobrze jest jednak w jakiś sposób go oddzielić od reszty pomieszczenia, na przykład poprzez estetyczny parawan. Pamiętaj, by pod rowerem rozłożyć dywanik, aby nie uszkodzić podłogi.
 

Rower jako element wystroju wnętrza

Zapewne część osób nie wyobraża sobie tego, aby z jednośladu uczynić ozdobę mieszkania. Tymczasem wszystko zależy od otwartości na nowe rozwiązania i stylu samego roweru i wystroju wnętrza. W koncepcjach aranżacyjnych można znaleźć wiele fotografii, na których widnieje wyeksponowany stylowy rower z nonszalancko przewieszoną chustą lub stosem czasopism włożonych do rowerowego koszyka. Co jednak z funkcjonalnością takiego rozwiązania? Nie oszukujmy się – rower zajmuje sporo miejsca, a po drugie zmusza do częstszych porządków.
 

Współcześnie projektanci wnętrz rozumieją, że rower to coś więcej niż środek lokomocji i w swoich pracach starają się zintegrować rower z meblami. Na rynku pojawiają się więc komody, szafki czy półki, pozwalające na wkomponowanie w nich roweru. Przykładem jest dwufunkcyjny mebel od projektanta Chrisa Brighama – Bike Shelf. Z jednej strony półka ta dobrze sprawdza się jako miejsce na książki, a z drugiej bez trudu można na niej zawiesić rower.
 

Zawsze można taki mebel wykonać na specjalne zamówienie, zgodnie z własnymi preferencjami i stylem mieszkania. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza u osób, którym pomysł z wyeksponowaniem roweru odpowiada.
 

Postaw na stojak

Umieszczenie roweru na stojaku jest praktyczne, ponieważ unieruchamia go, dzięki czemu trudniej o jego przewrócenie. Najlepiej zdecydować się na taki stojak, który wykluczy ryzyko opierania jednośladu o ścianę, a tym samym jej ubrudzenie.
 

Alternatywą może być niewielkich rozmiarów uchwyt rowerowy na wkręty, w kształcie litery U. Rower można także postawić dzięki niemu pionowo, poprzez umiejętne umiejscowienie przedniego koła w uchwycie.
 

Wieszak na rower

I na koniec jedna z najczęściej stosowanych opcji: powieszenie roweru w pokoju na ścianie. Zaletą tego rozwiązania jest oszczędność przestrzeni, zwłaszcza jeśli mamy do zagospodarowania nieduże mieszkanie w bloku. Na rynku jest obecnie spory wybór wieszaków, warto postawić na te bardziej nowoczesne, które można z powodzeniem wykorzystać jako element wpływający na poprawę wizualnego aspektu pomieszczenia. Sposobów na to, jak powiesić rower na ścianie jest sporo – za siodełko, za kierownicę, koło, pionowo, poziomo… Podobna kwestia dotyczy samych wieszaków, w których można przebierać. Warte uwagi są także haki, która można przymocować do sufitu oraz ręcznie wykonywane wieszaki, które wyróżniają się oryginalnością i designerskim charakterem.
 

Ochrona ścian i podłóg

Oprócz aspektu wizualnego, zwróć szczególną uwagę na zabezpieczenie mieszkania przed zabrudzeniami od roweru. Naturalnym jest, że po przejażdżce na jednośladzie zbierze się kurz, a nie zawsze jest czas na jego wyszorowanie. Co innego w przypadku jazdy w trudnych warunkach – w tym przypadku lepiej od razu wyczyścić rower. Jeśli masz zamiar powiesić rower na jednej ze ścian w mieszkaniu, pokryj ją zmywalną farbą lub tapetą oraz zabezpiecz pokryciem z pleksi.
 

Pomieszczenia wspólne w budynkach wielorodzinnych

Jeśli metraż i układ Twojego mieszkania nie pozwalają na skorzystanie z powyższych wskazówek, pozostaje zorientowanie się, czy na terenie osiedla są dostępne rowerownie dla mieszkańców. Klucze do rowerowni i wózkowni mieszkańcy otrzymują w momencie odbioru mieszkania, a same pomieszczenia należą do części wspólnych inwestycji. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które nie kupiły piwnicy lub komórki lokatorskiej.
 

Popularność rowerów sprawia, że na rynku pojawiają się różne rozwiązania służące ich odpowiedniemu zabezpieczeniu i przechowywaniu. Niestety wbrew panującym tendencjom, wciąż niewielu deweloperów zauważa potrzeby cyklistów i nie zapewnia im odpowiednich warunków do przechowywania jednośladów. Z drugiej strony mamy do dyspozycji spory wybór uchwytów, wieszaków czy stojaków, które można umiejętnie wkomponować w pomieszczenie. Projektanci wnętrz potrafią także tak zaaranżować przestrzeń, aby z pozoru przeszkadzającego elementu, jakim jest rower, uczynić atut mieszkania.

Nasi czytelnicy chętnie sprawdzali również takie artykuły jak: