Wybór koloru ścian w pokoju dziennym może przyprawić niektórych o ból głowy. Salon jest jednym z tych pomieszczeń, w którym nie tylko spędzamy dużo czasu w wolnych chwilach, ale również przyjmujemy gości. Dlatego też stanowi w pewien sposób wizytówkę naszego mieszkania. Musimy więc zadbać, by jego wystrój był przyjazny i atrakcyjny estetycznie. Dobór mebli, rodzaju podłogi i decyzja o położeniu dywanu to jedno. Całkiem inną kwestię stanowi wybór koloru ścian. W poniższym artykule przedstawiamy kilka praktycznych porad, które pomogą Wam wybrać najbardziej odpowiedni kolor do salonu.
 

Przydatne tricki

Do mniejszych pomieszczeń polecamy jasne i zimne kolory, dzięki którym wnętrza nabiorą iluzorycznego wrażenia głębi – będą się wydawały większe, niż są w rzeczywistości. Z kolei w przestronnych wnętrzach o wysokich sufitach (np. w kamienicach) warto zastosować kolory ciemniejsze, które nadadzą salonowi przytulności i elegancji. Dzięki stosowaniu tych prostych zasad będziemy mogli mieć pewność, że podkreślimy wszystkie zalety naszego salonu i będzie mógł on pełnić funkcję reprezentatywną. Docenią to znajomi, przyjaciele i rodzina, którzy ugoszczeni w salonie będą czuli się swobodnie i będą mogli podziwiać wystrój wnętrza.
 

Kolor ścian uzależniony od położenia salonu

Ze względu na okna, które najczęściej wpuszczają do salonu dużo naturalnego światła, salon może inaczej wyglądać o poranku, a zupełnie inaczej pod koniec dnia, gdy słońce chyli się ku zachodowi. Salon od strony południowej przez większość dnia wypełniony jest ostrym światłem. Wybierzmy więc chłodne barwy, dzięki czemu kolor ścian pozwoli stonować nieco oślepiający blask. Kolory takie jak żółty, pomarańczowy i czerwony mogą być zbyt intensywne i negatywnie na nas wpływać – drażnić, męczyć wzrok i nadmiernie pobudzać. Salon od strony wschodniej najlepiej ozdobić cieplejszymi barwami, zaś ten od zachodu: chłodnymi. W salonie północnym panuje największa ciemność, dlatego warto go nieco rozjaśnić poprzez zastosowanie jasnych (ale nie zbyt jaskrawych) kolorów.
 

Na co zwracać uwagę, wybierając kolor do salonu?

Jak pokazują powyższe akapity, wybór koloru na ściany do salonu może zależeć od wielu czynników. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na rozmiar pomieszczenia, a także jego ulokowanie względem czterech stron świata. Mając na uwadze te parametry, z pewnością uda nam się wybrać najbardziej odpowiednią barwę. Pamiętajmy też o tym, by kolor był zgodny z naszym gustem estetycznym.

Zobacz także:
Jak urządzić salon w bloku? 5 sprawdzonych pomysłów
Jak zaaranżować małe mieszkanie w skandynawskim stylu? Praktyczne porady