Są dwa rodzaje ludzi: ci, którzy najlepiej czują się w mieszkaniu i ci, którzy odpoczywają dopiero w domu. Więc która opcja jest lepsza? Nie ma tu jednej poprawnej odpowiedzi. Jest to bardzo złożony temat i zależy od wielu różnych czynników, więc ostatecznie jest to kwestia osobistych preferencji. Aby dowiedzieć się, która z tych dwóch opcji jest dla Ciebie idealna, musisz przeanalizować każdą z nich.
 

Wady i zalety mieszkania

  • Dostępna przestrzeń

Największą wadą mieszkań jest to, że przeważnie są one znacznie mniejsze od domów. Jednak ten aspekt jest łatwy do wyeliminowania dzięki zastosowaniu kilku sztuczek projektowych. Wiedza o tym, jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń może sprawdzić, że nawet małe pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie przestronnego. Znajdź sposoby na zaoszczędzenie miejsca na podłodze za pomocą mebli naściennych lub optycznie powiększ pokoje dzięki odpowiednim kolorom i materiałom.
 

  • Lokalizacja

Rozmiar staje się mniej ważnym czynnikiem, jeśli najbardziej zależy Ci na dogodnej lokalizacji. Kupując mieszkanie masz większe szanse na to, że znajdziesz wymarzone lokum w atrakcyjnej okolicy. Więc nie spiesz się i wybierz niesamowite miejsce, ponieważ w porównaniu do właścicieli domów, masz do dyspozycji wiele ofert.
 

  • Sąsiedzi

W mieszkaniu jesteś otoczony przez sąsiadów i nie wszyscy z nich mogą być przyjaźni. Jeśli ponad wszystko cenisz sobie  ciszę i spokój, to możesz mieć problemy z tym, aby świetnie czuć się w bloku czy kamienicy. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest nawiązanie dobrych relacji z sąsiadami od samego początku. Należy jednak pamiętać o tym, że hałas na zaludnionych osiedlach nie zawsze jest normą. Jeśli wybierzesz dzielnicę, która przyciąga do siebie ludzi podobnych do Ciebie (np. młode małżeństwa, biznesmenów), to zapewne łatwiej będzie Ci się z nimi dogadać i wypracować wspólne zasady.
 

  • Bezpieczeństwo

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, mieszkania wydają się lepszym wyborem. Niektóre budynki mieszkalne posiadają ochronę, monitoring, a wszystkie nowoczesne kompleksy mają drzwi wejściowe, które można otworzyć tylko za pomocą kodu lub karty. Ponadto mniej prawdopodobne jest, aby potencjalny złodziej pozostał niezauważony, gdy wokół Ciebie jest tylu sąsiadów.
 

  • Zwierzęta domowe

Miłośnicy zwierząt mogą mieć utrudnione zadanie, jeśli chodzi o znalezienie idealnego mieszkania. Duże psy nie czują się dobrze w ograniczonej przestrzeni, a ciągłe szczekanie może być bardzo problematyczne dla sąsiadów. Koty lub inne małe zwierzaki nie powinny już sprawiać takiego problemu, jednak jeśli zależy Ci na tym, aby w przyszłości mieć kilku pupili, to warto od razu zdecydować się na dom.
 

Zalety i wady mieszkania w domu

  • Swoboda

Domy są lepsze dla tych, którzy lubią regularnie organizować imprezy, nie ma co do tego wątpliwości. Zabawianie przyjaciół jest o wiele przyjemniejsze, gdy masz do dyspozycji ogród, kilka sypialni, przynajmniej dwie  łazienki. Będziesz mieć więcej swobody i prywatności w domu. Żadnych sąsiadów, którzy Ci przeszkadzają, czy ciekawskich oczu szpiegujących Cię z budynku po drugiej stronie ulicy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że trudniej będzie Ci nawiązać relacje z ludźmi, gdyż sąsiadów jest po prostu miej. Być może trafisz tylko na takich, których nie będziesz w stanie polubić, a jednak dobrze mieć w okolicy zaprzyjaźnioną osobę, która przyjdzie podlać kwiatki w czasie Twoich wakacji lub też zaopiekuje się psem.
 

  • Dodatkowa praca

Więcej miejsca oznacza również dodatkową konserwację. Pomyśl, jak łatwo jest wyczyścić małe mieszkanie w porównaniu do dużego domu. Będziesz mieć mnóstwo okien do mycia, więcej podłóg do odkurzania, a do tego nie możesz zapominać o podjeździe i ogrodzie. Musisz więc zdawać sobie sprawę z tego, że posiadanie domu wiąże się z ciągłą pracą, bo zawsze będzie coś do zrobienia. I tak jak w mieszkaniach o wszystko dba administracja lub spółdzielnia, w domu wszystko jest na Twojej głowie.
 

  • Parkowanie

Choć mało kto zwraca na ten aspekt uwagę, to jednak brak możliwości zaparkowania lub schowania swojego samochodu może być bardzo uciążliwy w przypadku mieszkań. Domy zazwyczaj posiadają podjazdy lub garaże, więc w lepszym stopniu można zadbać w nich o swoje auto. Istnieje też o wiele mniejsze ryzyko, że ktoś Ci je zarysuje lub ukradnie. Fakt posiadania własnego parkingu jest szczególnie doceniany przez rodziny, w które dysponują kilkoma samochodami.
 

  • Rachunki

Domy są o wiele chłodniejsze niż apartamenty. Jeśli wokół domu rosną drzewa, jest jeszcze lepiej. Latem możesz nie potrzebować klimatyzacji lub nawet wiatraków. Jednak to, co w upalne dni jest zaletą, bywa problematyczne zimą. Rachunki za ogrzewanie i media są znacząco większe w domach, więc warto już na etapie budowy zdecydować się na oszczędne systemy, ale ich zakup i zamontowanie nie jest tanie. W domu rachunki chociażby za kanalizację to już spory wydatek, więc trzeba być na to przygotowanym.

Zobacz także: