Dlaczego tak wiele osób decyduje się na kupno kawalerki?
Własne mieszkanie to dla wielu osób spełnienie marzeń. Jednak jego zakup to poważna decyzja na długie lata, a często na całe życie. Wiele osób decyduje się na małe mieszkanie z rynku pierwotnego lub wtórnego. Co wpływa na fakt, że kawalerki cieszą się dużą popularnością?Czym jest kawalerka?
Za kawalerkę uważa się mieszkanie o niewielkim metrażu posiadające jeden pokój i łazienkę, a także kuchnię lub aneks kuchenny. Tego typu nieruchomości mają z reguły powierzchnię do 35 m2.Chociaż pozornie kawalerka może wydawać się uosobieniem ciasnoty, to niekoniecznie musi tak być. Podstawową kwestią jest metraż oraz liczba mieszkańców. Mniejsze lokale nadają się głównie dla singli, w tych większych nie zabraknie miejsca również dla pary. Sprawna i pomysłowa aranżacja to również sposób na większą swobodę, a zastosowanie prostych reguł umożliwi optyczne powiększenie przestrzeni.
Czy kupno kawalerki oznacza niższe koszty?
W dzisiejszych czasach większość ludzi decydujących się na zakup mieszkania korzysta z kredytu hipotecznego. Bank skrupulatnie wylicza zdolność kredytową, a dodatkowo niezbędny jest także wkład własny często wynoszący 20% wartości nieruchomości. Nieruchomość o większej powierzchni to idealne rozwiązanie dla rodziny jednak taki lokal jest relatywnie droższy od kawalerki. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to prawda w przeliczeniu na metr kwadratowy. W przypadku kawalerek za m2 zapłacimy więcej niż typowych mieszkań dwu- lub trzypokojowych. Ich metraż jest jednak znacznie mniejszy, a więc finalna kwota jest znacznie niższa, co może mieć decydujące znaczenie, właśnie pod względem możliwości otrzymania kredytu.Mniejsze są także koszty utrzymania w stosunku do dużego mieszkania w porównywalnym budownictwie. To zarówno ogrzewanie zimą, jak i czynsz (obecnie zdarzają się też lokale bezczynszowe, ale to nadal niewielki procent wszystkich nieruchomości). Natomiast jeżeli w przyszłości zdecydujesz się na kupno większego mieszkania, to ze sprzedaniem kawalerki szczególnie w dużych miastach nie powinno być problemu. To także dobra inwestycja, jeśli zdecydujesz się przeznaczyć ją na wynajem.
Niewielka przestrzeń to niekoniecznie przeszkoda
Kawalerka to dość niejednoznacznie określenie. Zawierają się tu zarówno lokale o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych, jak i takie przekraczające 30 m2. Coraz częściej mówi się także o mikrokawalerkach, których metraż wynosi 15 m2, a czasem mniej. Trudno uznać, że w tego typu mieszkaniu można liczyć na wygodę i swobodę jednak lokal o powierzchni powyżej 25 m2 stwarza już taką szansę. Szczególnie jeśli zastosujesz kilka sprawdzonych rozwiązań i zadbasz o aranżację.Pomysłów na to, jak sprawić, żeby niewielkie mieszkanie było bardziej przyjazne w użytkowaniu, jest całe mnóstwo. Można postawić na otwartą przestrzeń, a więc zminimalizować ilość ścian, ścianek, czy przegród nie zapominając jednak o tym, że warto zachować pewien podział na strefy. Istotne jest dobre oświetlenie zarówno światłem słonecznym, jak i sztucznym, co pozwoli optycznie powiększyć wnętrze. Przydatne mogą się okazać wielofunkcyjne meble najlepiej w takich ilości, która nie będzie przytłaczająca. Zamiast zasłon i firanek można także zastosować rolety lub żaluzje. To wszystko sprawia, że mieszkanie w kawalerce wcale nie musi być uciążliwe.
Możliwość zamieszkania w dużym mieście
Wiele osób decyduje się zamieszkać na stałe w dużych miastach. Dają one większe możliwości dla studentów, znacznie szerszy jest też rynek pracy. Mało kogo stać na kupno domu, a wynajem również generuje spore koszty. Często to właśnie kawalerka okazuje się najprostszym rozwiązaniem dla kogoś, kto dopiero rozpoczyna karierę zawodową.Na popularność konkretnych kawalerek wpływa też lokalizacja. Najczęściej jednak mieszkania położone w atrakcyjniejszych dzielnicach, położonych bliżej centrum lub posiadających dobrą infrastrukturę są droższe.
Czy kawalerki cieszą się powodzeniem?
Niewątpliwie tak. Innym rozwiązaniem, jakie pojawiło się na rynku mieszkaniowym, jest przerabianie większych mieszkań na dwie kawalerki. Można nabyć udział w tym tzw. mieszkaniu wydzielonym. Oznacza to jednak, że pewne powierzchnie (np. korytarz, kuchnia, łazienka) są wspólne z posiadaczem drugiej części, a ewentualny spór ciężko rozstrzygnąć. Najczęściej też klienci rzadko kiedy decydują się na podobny wybór, a więc odsprzedanie takiego lokalu będzie trudne.Kawalerki stanowią niewielki procent w ofercie deweloperskiej. Mimo to wciąż znajdują się osoby, dla których na danym etapie życia taka przestrzeń okazuje się wystarczająca.
Zobacz również:
• Jak się spakować i ile kosztuje przeprowadzka do nowego mieszkania?
• Mieszkanie w kamienicy czy apartamentowcu?
• Mieszkanie na wynajem czy własne lokum?