Styl boho wywodzi się z paryskiej kultury cygańskiej z XIX wieku. Bohema to artystyczna cyganeria, która odrzuciła normy i konwenanse na rzecz całkowitej swobody i wolności. Swoistą kontynuacją bohemy paryskiej był ruch hippisowski w XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Taki jest właśnie styl boho - nietuzinkowy, wyzwolony, a zarazem lekki i wesoły. Czego nie może zabraknąć w stylu boho? Zapraszamy do lektury.
Również naczynia i zastawa stołowa może wpisywać się w styl bohemy. Mogą to być naczynia z gliny lub ceramika w barwnych, kwiecistych, folklorystycznych zdobieniach.
Zobacz także:
• 5 pomysłów na aranżację pokoju dla dziecka
• Dlaczego warto zdecydować się na tapetę? Zalety tapet ściennych
• Jak urządzić salon w bloku? 5 sprawdzonych pomysłów
Co wyróżnia styl boho?
Wyróżnikiem stylu boho jest łamanie stereotypów na rzecz tworzenia nowych, unikatowych form. Nowe formy czerpią całymi garściami z kultury etnicznej, sztuki orientalnej i folkloru. W modzie styl boho to zwiewne sukienki, koniecznie do kostek, uszyte z dużej ilości naturalnego, lekkiego materiału, który pięknie powiewa przy najmniejszym podmuchu wiatru. Sukienki muszą być koniecznie kolorowe i wzorzyste z koronkowymi dodatkami. Materiałem w stylu boho jest skóra i bawełna. Kwintesencją stylu boho w modzie są dodatki - kolorowe spinki do włosów, korale, paski z frędzlami lub bransoletki. Styl boho na stałe zagościł w światowej modzie i obecnie ma wielu znanych ambasadorów wśród celebrytów i gwiazd popkultury.Co to jest styl boho w mieszkaniu?
Styl boho to pełna swoboda w wyrażaniu siebie przy odrzuceniu ogólnie przyjętych zasad. Przekłada się on na styl mieszkania, który jest pozbawiony wyszukanych form i materiałów, a nastawiony na indywidualizm i niepowtarzalność. W wystroju pomieszczeń na pierwszy rzut oka dominuje chaos, kreatywność i swoboda. Jednak gdy przyjrzymy się bliżej wnętrzom urządzonym w stylu boho przekonamy się, że istnienie każdego elementu ma swoje uzasadnienie. Styl boho stoi w całkowitym przeciwieństwie do minimalistycznego stylu skandynawskiego. Jest całkowitą negacją przedmiotów produkowanych masowo. Ciekawą wariacją styli jest tzw. scandi boho lub new boho - połączenie krzykliwego boho z minimalistycznym, praktycznym i prostym stylem skandynawskim.Kolory i wzory w stylu Boho
Kolorystyka w stylu boho jest zróżnicowana. Z jednej strony dominują mocne, żywe i soczyste kolory w zestawieniach, które z pozoru do siebie nie pasują. Najczęściej wybierane są barwy orientalne, jak rubin, turkus, purpura i brąz, czyli kolor ziemi. W połączeniu ze stonowanymi, pastelowymi kolorami tła wszystko zgrywa się w spójną i ciekawą kompozycję. W stylu boho wyróżnia się wzornictwo etniczne, patchwork, mozaika i kropki - im bardziej zróżnicowanie, tym lepiej! Styl boho świetnie reprezentują wszelkie naturalne materiały - drewno z widocznymi słojami, len, wiklina, glina, kamień.Meble w stylu Boho
Meble, które nadają się do stylu boho powinny mieć duszę. Katalogowy wystrój IKEA z pewnością się tu nie sprawdzi. W styl boho wpisze się jakikolwiek niebanalny stara drewniana komoda, sofa, fotel lub kanapa. Jeszcze lepiej nada się mebel w stylu kolonialnym lub orientalnym z ciekawym kolorowym wzornictwem, huśtawka lub stary fotel bujany.Dodatki w stylu Boho
Doskonałym uzupełnieniem każdego wnętrza w stylu boho są dodatki. Wazony, donice, kolorowe bibeloty, kolorowe poduszki lub zasłony z frędzlami, orientalne lub włochate dywany, plakaty z ikonami popkultury lub indyjskie “łapacze snów” to prawdziwe “must have” w każdym wnętrzu w stylu boho. Uzupełnieniem będa duże, kolorowe kwiaty i rośliny w ozdobnych donicach, a także lokalne rękodzieło. Jeśli dużo podróżujesz, to pamiątki z wyjazdów również doskonale się sprawdzą jako dodatki w stylu boho w mieszkaniu.Również naczynia i zastawa stołowa może wpisywać się w styl bohemy. Mogą to być naczynia z gliny lub ceramika w barwnych, kwiecistych, folklorystycznych zdobieniach.
Jak urządzić mieszkanie w stylu Boho?
Styl boho w mieszkaniu wyraża charakter jego lokatora. Urządzając mieszkanie w stylu boho ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Korzystaj z ponadczasowych, naturalnych materiałów, jak drewno, wiklina lub rattan przy wyborze mebli. Jako obicia mebli wykorzystuj kolorowe i wzorzyste tkaniny o grubym splocie nawiązujące do kultury afrykańskiej, azjatyckiej lub latynoskiej. Nie zapomnij o urządzaniu ścian. Kolorowe tapety w geometryczne kształty, plakaty, obrazy w drewnianych ramach - to wszystko doskonale wpisuje się w styl boho w mieszkaniu. Na podłodze (koniecznie drewnianej lub z paneli drewnopodobnych) może znaleźć się perski dywan lub wykładzina o soczystym kolorze. Oświetlenie jest ważnym, ale często pomijanym elementem stylu Boho w mieszkaniu. Jeśli korzystamy z energooszczędnego oświetlenia led, powinno być one w barwie ciepłej, czyli najbardziej zbliżonej do światła słonecznego. Jeszcze lepiej, gdy wystrój wnętrz urozmaicimy niewielkimi lampkami, a także naturalnymi świecami, które zapalone wieczorem doskonale wpiszą się w ciepły styl bohemy. A może dobrym pomysłem będą świece zapachowe do kąpieli? Sky is the limit. Ważnym dodatkiem są rośliny w dużych, najlepiej glinianych wazonach. Jak wiemy, zieleń uspokaja. Wraz z urozmaiconą kompozycją kolorystyczną dodatków w stylu boho nada naszym wnętrzom przytulny i ciepły, a zarazem bardzo oryginalny charakter.Zobacz także:
• 5 pomysłów na aranżację pokoju dla dziecka
• Dlaczego warto zdecydować się na tapetę? Zalety tapet ściennych
• Jak urządzić salon w bloku? 5 sprawdzonych pomysłów