Pokrycie ściany tapetą to jedno z najwygodniejszych, a zarazem najbardziej estetycznych rozwiązań, na jakie można zdecydować się podczas urządzania mieszkania. Można to zrobić zupełnie samodzielnie, a bogactwo różnych wzorów i kolorów tapet gwarantuje, że każdy z łatwością znajdzie wśród nich wariant idealnie odpowiadający jego potrzebom i gustom. Przed wyborem tapety warto jednak dowiedzieć się na jej temat czegoś więcej. Niewiele osób ma świadomość, jak dużo różnych jej rodzajów występuje na rynku. Dlatego w tym artykule opisujemy 5 najważniejszych typów tapet i podpowiadamy, kiedy który wybrać.
 

1.     Tapety winylowe

Warianty winylowe stanowią jeden z najchętniej wybieranych rodzajów tapet. Co stoi za ich popularnością? Są to po prostu tapety zmywalne. Podczas gdy ich wewnętrzna warstwa wykonana jest z papieru, zewnętrzną pokrywa się odpornym na uszkodzenia winylem. Z takiej powierzchni łatwo można zetrzeć każdy rodzaj zabrudzenia, bez obaw o nieestetyczny efekt. Tapety winylowe są ponadto ognio- i wodoodporne, wskutek czego często stosuje się je w łazienkach oraz kuchniach. Jeśli więc marzysz o pokryciu ścian tapetą, lecz obawiasz się o jej wytrzymałość w trudnych warunkach, wybierz wariant winylowy.
 

2.     Tapety papierowe

Tapety papierowe to chyba najpowszechniejsze rozwiązanie przy wykańczaniu ścian mieszkania. Są tanie i przyjemne dla oka. Możesz wybierać spośród ich niezliczonych wzorów i kolorów, dzięki czemu bez trudu znajdziesz tapetę idealną do każdego pomieszczenia. Warianty papierowe często wykorzystuje się na przykład w pokojach dziecięcych, gdzie i tak wygląd ścian trzeba odświeżać częściej niż w innych rodzajach wnętrz.
 

3.     Tapety do malowania

Tapety do malowania to idealny wybór dla wszystkich niezdecydowanych i tych, którzy uwielbiają co chwila zmieniać zdanie. Stanowią bardzo ciekawe rozwiązanie, zwłaszcza że ich ostateczny wygląd zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Można nałożyć na nie kilka rodzajów farby, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by regularnie przeprowadzać metamorfozę wnętrza.
 

4.     Tapety na fizelinie

Eksperci bardzo często zalecają wybór właśnie tego rodzaju tapet. Fizelina to materiał wykonany z włókniny poliestrowej. Taki podkład cechuje się elastycznością i wysokim poziomem wytrzymałości. Dzięki temu tapetę na fizelinie bardzo łatwo położyć, ale też ściągnąć. Jeżeli planujesz samodzielnie poradzić sobie z tapetowaniem wnętrz, zdecyduj się właśnie na tę opcję.
 

5.     Tapety z włókna szklanego

Tapety z włókna szklanego to kolejne rozwiązanie zalecane do takich pomieszczeń jak kuchnia. Materiał ten gwarantuje bardzo dużą odporność na czynniki zewnętrzne, nie zaszkodzi mu między innymi ogień czy woda. Dlatego bardzo często tapety tego typu stosuje się na przykład nad zlewami czy kuchenkami. Można je także malować i szorować, a przy tym nie obawiać się o ich stan. Wyzwanie stanowi jedynie ściągnięcie takiej tapety ze ściany.
 

Dzięki różnorodności dostępnych na rynku wariantów, tapety można stosować w każdym pomieszczeniu domu. Wybierz odpowiednie ich rodzaje i zadbaj o to, by Twoje wnętrza wyglądały jak ze snów!
 

Zapoznaj się również z artykułem: Jak dobrać kolor ścian do salonu? Praktyczne porady