Wielu osobom może się wydawać, że w małym mieszkaniu nie da się wygodnie żyć. Mimo obiegowej opinii, podzielanej przez wielu, nawet niewielka przestrzeń może być wykorzystania kreatywnie i o wiele bardziej wydajnie, niż na pierwszy rzut oka może się wydawać. Masz wrażenie, że pokoje w Twoim mieszkaniu są zbyt małe, by mogły pomieścić się w nich wszystkie niezbędne sprzęty? Nie wiesz gdzie przechowywać przedmioty i ubrania sezonowe, których nie używa się przez sporą część roku? A może jesteś zadeklarowanym bibliofilem i stosy książek zalegają we wszystkich kątach? Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to znaczy, że dzisiejszy artykuł jest dla Ciebie. Zapraszamy do przeczytania poniższych akapitów – dowiesz się z nich w jaki sposób wykorzystać maksymalnie dostępną przestrzeń małego mieszkania.
Otwarta kuchnia – pierwszy krok do wizualnego powiększenia mieszkania
Do końca lat 90. otwarta kuchnia była rzadkością w polskich domach. Dziś powoli się to zmienia i Polacy coraz częściej rezygnują ze ściany działowej, która rozgranicza kuchnię od salonu lub jadalni. Otwarta kuchnia nie tylko wizualnie powiększa mieszkanie, ale również pozwala zaoszczędzić kilka metrów kwadratowych, które normalnie zajęłaby ściana działowa. Jest to również rozwiązanie bardzo wygodne – przyjmując gości, często musimy wrócić do kuchni, by podgrzać jedzenie albo wyciągnąć coś z lodówki. Niezależnie od potrzeb, dzięki pozbyciu się ściany między dwoma pomieszczeniami zawsze pozostaniemy w kontakcie z gośćmi. Ma to oczywiście swoją mniej pozytywną stronę – poprzez fakt, że kuchnia zawsze jest „na widoku”, będziemy musieli utrzymywać w niej nienaganny porządek. Sterta brudnych naczyń w zlewie lub kafelki ochlapane sosem mogą okazać się wstydliwym wyrzutem sumienia, którym niekoniecznie będziemy chcieli pochwalić się przed zaproszonymi do naszego mieszkania znajomymi. A oni, nawet siedząc na wygodnej kanapie w salonie i delektując się ciastem, będą widzieli wszystko co dzieje się w kuchni.
Składana sofa do salonu – funkcja dzienna i funkcja nocna
Jeśli miejsca jest naprawdę mało (na przykład wtedy, gdy musimy pomieścić się w kawalerce) to niekiedy jedno pomieszczenie musi pełnić dwie funkcje. Salon nocą zmienia się w sypialnię i na odwrót – sypialnia w dzień pełni funkcje salonu. Podobnymi właściwościami powinno charakteryzować się posłanie, które musi być wielofunkcyjne. Za dnia nie posadzimy gości na zaścielonym łóżku, a trudno będzie nam też przespać noc na kanapie. Właśnie dlatego do małego salonu lub kawalerki polecamy składaną sofę z funkcją spania. Za dnia usadzimy na niej wygodnie gości, a po rozłożeniu bezproblemowo prześpimy całą noc. Również składane łóżka (chowane „w ścianie”) mogą okazać się właściwym wyborem np. do pokoju dziecięcego. Warto się też zastanowić nad zagospodarowaniem przestrzeni pod łóżkiem, jeśli mamy do takiej dostęp – na rynku dostępne są łóżka ze specjalnymi pojemnikami, w których możemy przechowywać dosłownie wszystko (od pościeli, co wydaje się najbardziej naturalnym wyborem, po zbędne sprzęty sportowe).
Półki i szafki podwieszane pod sufitem
Miejsce pod sufitem praktycznie nigdy nie zostaje w pełni zagospodarowane. A jest to przestrzeń, która znacząco może wpłynąć na nasze możliwości składowania przedmiotów różnego typu – pod sufitem możemy zamontować półki lub szafki. Możemy w nich trzymać dosłownie wszystko, od prezentowania na nich kolekcji książek (wtedy musimy zadbać, by były one wytrzymałe i nie zerwały się pod ciężarem licznych tomów) po przechowywanie zapasowej zastawy do stołu. Jeśli w naszym domu obecne są dzieci, to w wysoko zawieszonych szafkach pod sufitem możemy przechowywać przedmioty, których nie powinny dotykać.
Meble modułowe i meble projektowane na zamówienie
Szafki narożne to praktyczne rozwiązanie, warto również pomyśleć, co zrobić z wolną przestrzenią pod schodami lub – gdy mieszkamy na poddaszu – jak urządzić przestrzeń pod skosami. Pomocne mogą okazać się meble modułowe (zwane również systemowymi, które można modyfikować wedle uznania) oraz meble wykonywane na zamówienie i dostosowane do konkretnej przestrzeni, którą dysponujemy. Dzięki nim nawet potencjalnie niedostępne miejsca okazują się skrywać potencjał do wykorzystania, który szkoda byłoby zmarnować.
Kreatywne wykorzystanie przestrzeni to klucz do sukcesu
Kreatywnie zagospodarowana przestrzeń to wyzwanie stojące nie tylko przed właścicielami małych mieszkań. Przestrzeń ma to do siebie, że z natury jest ograniczona – kiedyś się skończy, niezależnie od tego, jak wielka wydaje się na pierwszy rzut oka. Właśnie dlatego trzeba myśleć przyszłościowo – zastanowić się nad tym, w jaki maksymalnie zagospodarować dostępną przestrzeń już na etapie urządzania mieszkania. Może nam to znacząco ułatwić życie w przyszłości. Zwykły parapet może służyć nam jako półka na książki, a kąt w którym normalnie zalega kurz, może zostać przekształcony w poręczną szafkę. Jak pokazuje dzisiejszy artykuł, sposobów na znalezienie miejsca w małej przestrzeni jest naprawdę wiele. Wystarczy się chwilę zastanowić i myśleć niestandardowo.
Zobacz również https://dom-bud.pl/blog/5-pomyslow-na-aranzacje-pokoju-dla-dziecka/